Cyberbezpieczeństwo
Nowy program w USA. Ma wzrosnąć bezpieczeństwo Amerykanów
Biały Dom uruchomi nowy program, który ma podnieść bezpieczeństwo inteligentnych urządzeń podłączonych do internetu. Amerykańska administracja zdradziła, na czym będzie polegać.
W 2025 r. w Stanach Zjednoczonych ma wystartować U.S. Cyber Trust Mark. To program administracji prezydenta Joe Bidena powstały z myślą o poprawie cyberbezpieczeństwa urządzeń konsumenckich oraz zwiększenie zaufania użytkowników do produktów technologicznych. Wprowadza przede wszystkim certyfikację bezpieczeństwa dla urządzeń zaliczanych do tzw. Internetu Rzeczy (IoT).
W praktyce oznacza to, że produkty spełniające określone normy bezpieczeństwa, będą miały odpowiednie oznaczenie. Ma to pomóc konsumentom dokonywać bardziej świadomych wyborów, zapewniając ich, że dany produkt został zaprojektowany zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też
Tarcza zaświadczy o bezpieczeństwie
Na certyfikowanych produktach będzie znajdował się ilustrowany znak, który może przybierać kilka kolorów, w zależności od wyglądu urządzenia. Ma być zorientowany wokół symbolu tarczy, aby reprezentować pogląd, że są certyfikowane zgodnie z zestawem standardów zaprojektowanych przez NIST, gwarantujących bezpieczeństwo.
Obok niego znajdzie się także kod QR, który konsumenci będą mogli zeskanować, łącząc się z rejestrem informacji z łatwymi do zrozumienia szczegółami dotyczącymi bezpieczeństwa produktu, takimi jak okres wsparcia oraz to, czy łatki oprogramowania i aktualizacje zabezpieczeń są automatyczne.
Czytaj też
Bezpieczeństwo na etapie produkcji
Program ma także zachęcać producentów elektroniki do produkcji bardziej bezpiecznych urządzeń, zgodnie z ustalonymi standardami.
U.S. Cyber Trust Mark jest odpowiedzią na wzrost liczby przestępców włamujących się zdalnie do domowych systemów bezpieczeństwa w celu np. odblokowania drzwi lub podsłuchiwania niezabezpieczonych kamer domowych.
Czytaj też
Od pomysłu do realizacji
Program zostanie otwarty dla biznesu w 2025 roku, a firmy wkrótce będą mogły przesyłać swoje produkty do testów, aby uzyskać etykietę bezpieczeństwa.
Inicjatywa po raz pierwszy została ogłoszona w sierpniu 2023 roku, kiedy Federalna Komisja Łączności (FCC) zwróciła się do opinii publicznej o komentarz na temat sposobu jej opracowania.
W marcu 2024 roku natomiast, w oparciu o publiczne opinie, przyjęto zasady ustanawiające ramy programu, a w grudniu 2024 roku FCC ogłosiła warunkowe zatwierdzenie 11 firm jako administratorów oznakowania cyberbezpieczeństwa.
Czytaj też
Czym jest Internet Rzeczy?
Internet Rzeczy to koncepcja, w ramach której różne urządzenia, przedmioty codziennego użytku oraz systemy są wyposażone w czujniki, oprogramowanie i łączność, dzięki czemu mogą komunikować się ze sobą oraz użytkownikami.
Celem IoT jest automatyzacja procesów, zbieranie i wymiana danych oraz poprawa efektywności w różnych dziedzinach życia codziennego i pracy.
Do urządzeń Internetu Rzeczy zaliczają się m.in.
- smartfony, które mogą monitorować i kontrolować inne urządzenia (np. oświetlenie, ogrzewanie),
- inteligentne termostaty, które dostosowują temperaturę w domu do preferencji użytkownika, a także mogą uczyć się jego nawyków,
- wearable devices (urządzenia do noszenia), takie jak zegarki fitnessowe, które monitorują aktywność fizyczną i zdrowie,
- inteligentne urządzenia AGD, takie jak lodówki, pralki czy piekarniki, które mogą być sterowane zdalnie przez aplikacje.
Czytaj też
Zagrożenia związane z Internetem Rzeczy
Urządzenia IoT oferują wiele korzyści. Należy jednak mieć na uwadze, że występuje również wiele istotnych zagrożeń. Przykładowo, potencjalny cyberatak może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji, takich jak:
- kradzież danych osobowych – np. informacje o lokalizacji, zwyczajach, aktywności fizycznej czy zdrowiu,
- szpiegowanie i podsłuchiwanie – niektóre urządzenia IoT, jak inteligentne głośniki czy kamery, mogą zostać przejęte przez atakujących i wykorzystywane do podsłuchiwania rozmów użytkowników,
- ataki DDoS (Distributed Denial of Service) – atakujący mogą zainfekować urządzenia IoT i stworzyć z nich botnet, który będzie wykorzystywany do przeprowadzania ataków DDoS na inne cele, takie jak strony internetowe czy systemy firmowe, powodując ich przeciążenie i unieruchomienie,
- zdalna kontrola nad systemami domowymi – atakujący mogą przejąć kontrolę nad inteligentnymi urządzeniami w domu (np. systemem alarmowym, kamerami monitoringu, inteligentnym oświetleniem czy termostatami), co prowadzi do utraty prywatności i bezpieczeństwa,
- włamania do domów – przejęcie systemu alarmowego lub zamków inteligentnych może ułatwić przestępcom włamanie do mieszkania lub domu, ponieważ urządzenia te mogą zostać zdalnie wyłączone.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany