Cyberbezpieczeństwo
Polska prezydencja w UE. Poznaliśmy cyfrowe priorytety
Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło cyfrowe priorytety na czas polskiej prezydencji w UE. To cyberbezpieczeństwo; sztuczna inteligencja i technologie przełomowe; spójne i wdrożone regulacje oraz cyfrowa dyplomacja.
Na łamach CyberDefence24 pisaliśmy już o priorytetach Polski w czasie prezydencji w Radzie UE, która rusza od 1 stycznia 2025 roku. Na ten temat dyskutowano m.in. w czasie Szczytu Cyfrowego IGF Polska 2024, gdzie przedstawiciele rządu, administracji, biznes i eksperci z branży cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji rozmawiali o wyzwaniach przyszłości oraz obecnej sytuacji rynkowo-regulacyjnej.
Z naszych informacji wynikało, że wśród priorytetów powinny znaleźć się takie zagadnienia jak: cyberbezpieczeństwo, sztuczna inteligencja i jej rozwój, budowanie dyplomacji cyfrowej czy stosunków transatlantyckich.
Czytaj też
Cyfrowe priorytety
W czwartek w czasie konferencji prasowej wicepremier i wiceministrowie cyfryzacji potwierdzili, jakie są cyfrowe priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE.
„Chcemy, aby polska prezydencja zmieniała też życie obywateli” - zaznaczył wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Wśród cyfrowych priorytetów wskazano - zgodnie z poprzednimi informacjami - na cztery obszary:
- Cyberbezpieczeństwo;
- Sztuczna inteligencja i technologie przełomowe;
- Spójność i wdrożenie regulacji cyfrowych;
- Cyfrowa dyplomacja i zewnętrzne relacje cyfrowe.
„Prace programowe nad polską prezydencją w Radzie UE to był zbiorowy wysiłek wielu ludzi” - zaznaczył dr Dariusz Standerski, wiceminister cyfryzacji i podziękował wszystkim zaangażowanym w pracę nad tą inicjatywą.
Podkreślił jednocześnie, że możemy przygotowywać się do objęcia prezydencji przez RP w ramach kluczowych nie tylko dla Polski, ale też dla UE priorytetów. „Dzisiaj to Polska jest najbardziej atakowanym państwem w sieci, dlatego musimy zbudować silną przestrzeń cyfrową. Będziemy kierować nasze wysiłki na zwiększenie zarządzania w tym obszarze” - stwierdził.
Dodał, że celem jest pokazanie, że możliwa jest współpraca w zakresie cyberbezpieczeństwa Ministerstwa Cyfryzacji (reprezentującego sektor cywilny) oraz Ministerstwa Obrony Narodowej (sektor wojskowy). Nasz kraj ma być przykładem w tym zakresie dla innych państw UE. Chodzi m.in. o dyskusję nad Funduszem Cyberbezpieczeństwa czy rozwojem sztucznej inteligencji i Fabryk AI (więcej w tym materiale).
Czytaj też
Sztuczna inteligencja i technologie przełomowe
Drugim priorytetem ma być działanie w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji i technologii przełomowych (np. kwantowych). Chodzi zarówno o opracowanie spójnej strategii unijnej w tym zakresie, jak i wykorzystanie Fabryk AI do zwiększenia mocy obliczeniowej, przy jednoczesnej dyskusji o zużyciu energii elektrycznej do korzystania z AI.
„Zgadzamy się z podejściem, że możliwe jest dogonienie reszty świata, ale i UE może być liderem zmian (w zakresie sztucznej inteligencji - red.)” - podkreślił wiceminister Standerski.
Kolejnym aspektem będzie implementacja spójnego prawa unijnego. „Niestety nie mamy w UE spójnego systemu prawa cyfrowego (tu minister powołał się na raport Draghiego - red.), obecnie wcale nie posiadamy jednolitego rynku UE. Jeśli mamy, to 27 różnych koncepcji. Będziemy pracować nad wspólną implementacją regulacji. Dziś wiemy, jakie inne podejścia mają państwa, ale nie wiemy dlaczego. Na to kluczowe pytanie chcemy odpowiedzieć. Dlatego położyliśmy na stole polską propozycję. Chcemy pokazywać dobre przykłady w czasie polskiej prezydencji i przekonywać do naszych rozwiązań” - usłyszeliśmy w czasie konferencji.
Cyfrowa dyplomacja
Za aspekt cyfrowej dyplomacji ma z kolei odpowiadać wiceminister cyfryzacji Rafał Rosiński, który już w czasie rozmowy z naszym serwisem podkreślał, że w nadchodzących miesiącach Polska będzie starała się budować dobre relacje w zakresie cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa m.in. z USA.
Teraz wśród państw-sojuszników w cyber wymienił także kraje kandydujące do UE: Ukrainę czy Mołdawię, a także: Japonię, Kanadę czy Koreę Południową. „Będzie to także współpraca z organizacjami międzynarodowymi, dyskusja na temat zarządzania danymi, promowanie otwartego, bezpiecznego internetu. Na tym będziemy chcieli się skupić” - wskazał.
W Polsce - w związku z prezydencją - mają odbyć się ważne spotkania na szczeblu unijnym, m.in. ministrów ds. dyplomacji cyfrowej czy Szczyt Cyfrowy (17-18 czerwca w Gdańsku). To wydarzenia np. w Brukseli, ale i polskich miastach, takich jak: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Bydgoszcz i Rzeszów.
Kluczowe wydarzenia to:
- nieformalne spotkanie ministrów UE ds. cyfrowych (4-5 marca 2025 r., Warszawa) – dyskusja na temat cyberbezpieczeństwa;
- posiedzenie Rady UE ds. Transportu, Telekomunikacji i Energii (6 czerwca 2025 r., Luksemburg); - podsumowanie prac i przyjęcie zalecenia ws. incydentów dużej skali;
- Szczyt Cyfrowy (17-18 czerwca 2024 r., Gdańsk) – omówienie wsparcia dla MŚP w kontekście nowych technologii i regulacji cyfrowych.
Czytaj też
MSZ: W 2025 roku cyberataki i dezinformacja
W związku z polską prezydencją w UE, Ministerstwo Spraw Zagranicznych spodziewa się także wzmożonych działań Rosji, zarówno w zakresie dezinformacji, jak i ataków m.in. na infrastrukturę teleinformatyczną.
„Narracje będą uderzać w priorytety i społeczny odbiór polskiej Prezydencji w UE. Kwestia wsparcia Ukrainy oraz jej wizerunek nadal pozostaną ważnymi tematami zmanipulowanych narracji” - przekazał nam resort.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany