Biznes i Finanse
Sztuczna inteligencja stworzy nowe miejsca pracy? Oto potencjalne trendy
Według jednych, sztuczna inteligencja zabierze nam pracę, według innych – stworzy nowe miejsca zatrudnienia. Jedno jest pewne: rynek czekają spore zmiany.
Zdania na temat pozytywnego czy też negatywnego wpływu AI na rynek pracy są podzielone . Jak wynikało z badań Goldman Sachs – o których pisaliśmy na naszych łamach - generatywna AI wpłynie na 300 mln miejsc pracy .
Czytaj też
Nowe oferty pracy w oparciu o AI
Teraz analitycy z Workyard przeanalizowali rynek i wskazali na zawody, które są najbardziej pożądane, najczęściej wyszukiwane i aktualne - które znaleźli w proponowanych ofertach pracy.
Jak informuje serwis CyberNews, posadą, która cieszy się największym zainteresowaniem ma być AI prompt enginner (czyli inżynier ds. pisania „podpowiedzi” – komend dla systemu opartego o sztuczną inteligencję) - należała ona do najczęściej wyszukiwanych. Powód jest dość oczywisty: gigantyczne zainteresowanie naukowców, ekspertów i mediów ChatemGPT, którego testowaniem szybko zajęło się ponad 100 mln użytkowników na całym świecie. Jak wskazano w analizie, prompt inżynierów ma być na całym świecie ok. 3,5 tys.
W raporcie wskazano na trendy w wyszukiwaniu - co pokazuje na zainteresowanie kandydatów, ale także na opublikowane oferty pracy m.in. w serwisie LinkedIn.
Wśród nowych zawodów ma znajdować się także „specjalista ds. integracji ludzi”, inżynier druku 3D, menedżer ds. produktu AI, menedżer dronów, naukowiec specjalizujący się w badaniach nad sztuczną inteligencją, projektant rozszerzonej rzeczywistości, terapeuta rozszerzonej rzeczywistości, specjalista ds. etyki AI.
Należy podkreślić, że – wedle analizy - na świecie pracują już osoby, które specjalizują się we wskazanych wyżej dziedzinach. Wciąż jest to naprawdę niszowa branża, a w poszczególnych zawodach na świecie pracuje w nich od kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu osób - do maksymalnie kilku tysięcy (najwięcej w tej chwili jest osób zajmujących się prompt inżynierią).
Czytaj też
Zawody „zagrożone” przez AI
Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl - według przewidywań ChatuGPT - 86 profesji ulegnie przeobrażeniom wynikającym z pojawienia się sztucznej inteligencji. Innego zdania byli naukowcy, którzy twierdzili, że tylko 15 zawodów może być narażonych na znaczne zmiany, jakie przyniesie sztuczna inteligencja.
Trzeba podkreślić, że określanie dziś, które z zawodów zostaną wyparte przez algorytmy sztucznej inteligencji , a które dopiero się pojawią, to raczej wróżenie z fusów niż twarda, fachowa analiza. Z pewnością jednak zrodzi się jeszcze więcej stanowisk, związanych bezpośrednio z analityką danych, obsługą chatbotów, cyberbezpieczeństwem i ochroną prywatności, uczeniem maszynowym czy projektowaniem systemów opartych / wspieranych przez AI.
Czytaj też
Co przyniesie przyszłość?
O tym, jakie zawody mogą pojawić się na rynku w związku z coraz większą obecnością nowych technologii w naszym życiu, rozmawialiśmy także z Jowitą Michalską, założycielką i prezeską Digital University.
W wywiadzie wskazywała, że budując swoją karierę warto rozwijać się w stronę biotechnologii i bioinżynierii. „Ogromny obszar powstanie wokół ekologii, związany z energią odnawialną, zrównoważonym recyklingiem, aby likwidować odpady w sensowny dla planety sposób. Już dziś mamy enzymy trawiące plastik, możemy być zatem np. ekspertem od bakterii czy np. dżdżownic, które będą w stanie odpowiadać za naturalny recykling” – mówiła w rozmowie z CyberDefence24.pl.
Jej zdaniem przyszłość mają również zawody na pograniczu artystycznym; wykorzystujące rozwój miast; związane z upraszczaniem i tłumaczeniem zaawansowanej technologii. „Do tego dochodzą też – w drugą stronę – osoby, które będą odpowiedzialne za detoks cyfrowy. Jesteśmy coraz bardziej uzależnieni od technologii i już dziś trzeba szczerze odpowiedzieć na pytanie, czy potrafimy sami z tego wyjść, czy potrzebujemy pomocy. Będzie coraz więcej terapeutów skupiających się właśnie na tym” – wymieniała ekspertka.
Czytaj też
Więcej na ten temat przeczytacie w wywiadzie.
Czytaj też
/NB
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].