Technologie
Sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy. Wpłynie na 300 mln stanowisk
Nie milkną echa doniesień wskazujących, jak sztuczna inteligencja zmieni rynek pracy. Nie brakuje przewidywań, że zatrudnienie stracą określone profesje. Coraz więcej jest sygnałów, że część osób będzie musiała się przekwalifkować. Jak wynika z badań Goldman Sachs, generatywna AI wpłynie na 300 mln miejsc pracy.
Ostatnio pisaliśmy, że według przewidywań ChatuGPT, 86 profesji ulegnie przeobrażeniom wynikającym z pojawienia się sztucznej inteligencji. Innego zdania byli naukowcy, którzy twierdzili, że tylko 15 zawodów może być narażonych na znaczne zmiany, jakie przyniesie sztuczna inteligencja.
300 mln miejsc pracy
Jak teraz informuje ArsTechnica, generatywna sztuczna inteligencja ma - wedle badań przeprowadzonych przez Goldman Sachs - wpłynąć aż na... 300 mln miejsc pracy.
Technologia ma zwiększyć globalnie PKB o 7 proc. w ciągu najbliższych 10 lat, ale będzie się to wiązać również ze „znaczącymi zakłóceniami”. Sztuczna inteligencja ma bowiem doprowadzić do automatyzacji 1/4 pracy wykonywanej w Stanach Zjednoczonych i w strefie euro.
Skąd takie dane? Zdaniem banku, generatywna AI może spowodować znaczne zwiększenie produktywności (szczególnie jeśli chodzi o powtarzalne, rutynowe działania).
Według Josepha Briggsa i Devesha Kodnaniego – autorów publikacji – AI narazi równowartość 300 mln pełnoetatowych pracowników na turbulencje. Pracownicy administracji czy prawnicy mają znajdować się wśród zawodów najbardziej „narażonych” na wpływ sztucznej inteligencji. Taki stan rzeczy ma dotyczyć aż 2/3 miejsc pracy w USA i Europie.
W USA zmiany mają dotyczyć 63 proc. siły roboczej. Mniej zagrożona jest praca fizyczna, choć może być podatna na automatyzację. Na „wymianę” przez AI może być natomiast zagrożona 7 proc. zawodów.
Podobne tendencje mają występować w Europie, gdzie około 1/5 czynności ma być wykonywana przez sztuczną inteligencję.
Raport to kolejna tego typu publikacja, która wskazuje na potencjał sztucznej inteligencji, już znacząco wpływającej na rynek pracy.
Wcześniej OpenAI (twórca ChatuGPT) stwierdził, że 80 proc. amerykańskiej siły roboczej może zastąpić co najmniej 10 proc. swoich zadań przez generatywną AI.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].