Reklama

Social media

#CyberMagazyn: AI a rynek pracy. Szanse i zagrożenia

Sztuczna inteligencja ma pomóc w procesach rekrutacyjnych, by zmniejszyć ryzyko oszustw ze strony kandydatów.
Sztuczna inteligencja ma pomóc w procesach rekrutacyjnych, by zmniejszyć ryzyko oszustw ze strony kandydatów.
Autor. Dylan Gillis/ Unsplash/ Domena publiczna

Nie ma większych wątpliwości – sztuczna inteligencja zmieni świat, w którym żyjemy. Przeobrażeniom ulegną praktycznie wszystkie dziedziny życia. Wyjątkiem nie będzie tu rynek pracy.

Reklama

Czy sztuczna inteligencja sprawi, że widmo utraty pracy przez większość z nas stanie się realne? Człowiek stanie się bezużyteczny, a w wielu sprawach zostanie zastąpiony przez maszyny? Obecnie rysują się przed nami najróżniejsze scenariusze. Warto im się przyjrzeć.

Reklama

Widmo masowego bezrobocia?

Reklama

Według raportu Goldman Sachs, generatywna sztuczna inteligencja wpłynie na 300 milionów miejsc pracy. Badania te mówią też o tym, że AI sprawi, że w najbliższych latach dojdzie do automatyzacji 1/4 pracy wykonywanej w USA. Zmiany na rynku pracy w tym kraju mają dotyczyć 63 proc. siły roboczej.

Z kolei badania Open AI wskazują na to, że nawet 86 zawodów ulegnie przeobrażeniom, wynikającym z pojawienia się sztucznej inteligencji.

Grozy dodają też co i rusz pojawiające się teksty i grafiki, które trudnią się w wymyślaniu zawodów, które - ich zdaniem – muszą zniknąć w nieodległej przyszłości. Za przykład niech posłuży lisya 10 zawodów, opublikowana przez amerykański Business Insider , gdzie wśród zawodów, które mogą zostać zastąpione przez AI wymienia się na przykład nauczycieli.

Widzimy więc, że narracji przestrzegających przed sztuczną inteligencją jest sporo. Czy jednak tony przyjmowane przez niektóre instytuty, think tanki czy media nie są zbyt pesymistyczne?

AI to także szansa

W całym zamieszaniu warto rozróżnić kilka kwestii. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że zmiany na rynku pracy zachodzą właściwie cały czas. Nie doświadczamy pierwszego w historii rewolucyjnego odkrycia, które – niewątpliwie – wpłynie na naszą pracę w przyszłości. Pojawienie się wielu wynalazków i technologii, także budziło niepewność i doprowadziło do nieodwracalnych zmian, a mimo to nie sprawiło, że praca ludzi przestała się liczyć.

Kolejną kwestią są same raporty, które niejednokrotnie niewiele mają wspólnego z rzeczywistością. Zwracała na to uwagę prof. Aleksandra Przegalińska (Akademia im. Leona Koźmińskiego) podczas opisywanej przez nas debaty o sztucznej inteligencji i rynku pracy . „Co chwila powstaje wiele różnych raportów. Czy pamiętają państwo rok 2016 i sponsorowane przez Ubera artykuły, w których wieszczono, że w roku 2023 po ulicach naszych miast będą już jeździć autonomiczne pojazdy, a kierowcy przestaną być potrzebni? Mamy 2023 rok i nadal to ludzie prowadzą te auta" – mówiła pod koniec marca prof. Przegalińska, krytycznie odnosząc się do metodologii poszczególnych badań.

W kontekście przyszłości, musimy pamiętać o kompetencjach cyfrowych. Faktem jest, że ich rola będzie rosła z każdym rokiem. Nie oznacza to jednak, że wzrost zapotrzebowania na te umiejętności sprawi, że zaczniemy masowo wypadać z rynku pracy. Po prostu będziemy musieli nauczyć się nowych rzeczy. Na koniec, warto patrzeć na nowości nie tylko w perspektywie zagrożeń, ale także szans. Sztuczna inteligencja może wpłynąć na znaczące zwiększenie produktywności czy „odebranie" nam obowiązków, które dziś potrafią nas jedynie irytować.

AI może też doprowadzić do ofiarowania nam szans na odnalezienie się w nowych zawodach, a te – prędzej czy później powstaną. Jakie? Na przykład takie, które będą polegać na specjalizowaniu się w „zarządzaniu" pracami narzędzia , jakim jest sztuczna inteligencja.

W rozmowie o sztucznej inteligencji i jej potencjalnym wpływie na zmiany na rynku pracy warto pamiętać o jeszcze jednym aspekcie. Powstanie inteligentnych algorytmów powinno nas skłaniać do chęci wykorzystania ich do rozwoju innowacyjności Polski. To m.in. ona ma bowiem wpływ na polepszenie sytuacji na rynku pracy.

Rewolucja cyfrowa, która dzięki AI nabierze jeszcze większego tempa, stwarza przed Polską historyczną szansę, której - z różnych powodów - nie mieliśmy w poprzednich rewolucjach przemysłowych. Warto spróbować wykorzystać ten moment, tak aby nie tylko firmy, takie jak Open AI czy Google mogły tworzyć przyszłość, ale także żeby nasze rodzime projekty miały w niej swój udział.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama