Reklama

Biznes i Finanse

„Bild” zwalnia setki osób. Część dziennikarzy zastąpi sztuczna inteligencja

Autor. m.p.3 / Flickr

„Bild” to najpoczytniejsza niemiecka gazeta, która jednak od długiego już czasu boryka się z ogromnymi problemami. Rozwiązać je mają zwolnienia, a część dziennikarzy zastąpi sztuczna inteligencja.

Reklama

„Bild" to niemiecki tabloid, który do tej pory cieszył się pierwszym miejscem w kraju jako najchętniej wybierana przez czytelników gazeta codzienna. Wydawane przez koncern Axel Springer pismo ma jednak swoje problemy - baza czytelników zmniejsza się, reputacja jest w strzępach po serii skandali z udziałem prominentnych pracowników firmy, a internet nieustannie stwarza konkurencję, z którą trudno wygrać tradycyjnemu, tabloidowemu formatowi.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zastąpić dziennikarzy sztuczną inteligencją

W poniedziałek, jak pisze dziennik „Telegraph" , niemiecka gazeta poinformowała swoich pracowników o zwolnieniach grupowych, które mają stanowić krok na drodze do reorganizacji biznesu i przekształcenia tabloidu z wydania papierowego do cyfrowego. Nie wiadomo, ilu dokładnie pracowników straci pracę - ale może być ich nawet kilkuset. Wiele stanowisk ma zostać zastąpionych przez sztuczną inteligencję - donosi „Telegraph".

Oliwy do ognia dolewa codzienna gazeta „Frankfurter Allgemeine Zeitung", która cytuje przekaz firmy do pracowników: „niestety musimy rozstać się z kolegami, których praca będzie zastąpiona przez sztuczną inteligencję lub inne zautomatyzowane procesy w cyfrowym świecie". W komunikacie „Bildu" do zatrudnionych osób mowa też o zwolnieniu tych, których „umiejętności nie pozwolą na odnalezienie się w tym nowym otoczeniu".

Według tabloidu „stanowiska takie, jak edytorzy, wydawcy druku, korektorzy, edytorzy zdjęć czy asystenci nie będą już istnieć tak, jak to ma miejsce obecnie ".

Czytaj też

Zszargana reputacja

„Bild" cierpi poniekąd na własne życzenie. Gazeta znalazła się w ogniu skandalu związanego z rzekomym wykorzystywaniem seksualnym młodszych pracowników przez jednego z wysoko postawionych redaktorów.

W kwietniu tego roku ujawniono również, że jeden z decydentów koncernu Axel Springer wykorzystywał „Bilda" jako narzędzie wpływu na niemieckie wybory, a także sposób na atakowanie aktywistów klimatycznych czy muzułmanów.

Plany redakcji zakładają, że „Bild" w przyszłości będzie wyłącznie cyfrowy, tak samo jak „Welt" - i jak pisze „Telegraph", do 2026 r. ma on notować ponad 20 mln wizyt online w ciągu dnia.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze