Armia i Służby
Ukraińcy zdobyli tajne dane Rosji. Chodzi o uzbrojenie
Ukraińcy mają posiadać tajne dane na temat rosyjskiego uzbrojenia. Jak deklarują, dzięki zdobytej wiedzy już wzmacniają swoją obronę i równocześnie chcą osłabić siły Putina. Co to za informacje?
Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że posiada 100 GB tajnych danych rosyjskiej firmy Special Technology Control (STC). To przedsiębiorstwo z branży technologicznej i obronnej, dostarczające siłom Putina broń i inne rozwiązania militarne.
Przykładem może być produkcja bezzałogowców Orłan-10, które są wykorzystywane przez Rosjan przeciwko Ukrainie, a także sprzęt radioelektroniczny do celów bojowych i wywiadowczych.
Ze względu na swoją działalność oraz wsparcie inwazji, STC zostało objęte sankcjami już w 2016 r.
Czytaj też
Ukraiński wywiad: mamy cenne dane Rosji
Jak podaje ukraiński wywiad wojskowy, baza danych obejmuje m.in. dokumentację dotyczącą istniejących oraz przyszłych rozwiązań wojskowych tworzonych przez rosyjskie przedsiębiorstwo. W 100 GB mają znajdować się m.in. specyfikacje, rysunki czy informacje o oprogramowaniu.
Ukraińcy szacują, że wartość posiadanej przez nich bazy może wynosić nawet 1,5 mld dol.
Czytaj też
Ukraina wzmacnia obronę
„To poważny cios dla terrorystycznej Rosji” – twierdzi wywiad naszego wschodniego sąsiada. Jak deklaruje, SZU już wzmacniają swoje zdolności obronne dzięki analizie posiadanych informacji. Wiedza ma im także pozwalać osłabiać siłę wroga.
Czytaj też
Ważna rola mediów
Skąd ukraiński wywiad ma te dane? Z komunikatu do sprawy wynika, że niejawne informacje o STC udało się zdobyć dzięki skutecznej interakcji z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego i mediów. „Każdy może dołączyć do ruchu oporu” – podkreślają służby naszego sąsiada.
Czytaj też
Ataki Rosji na Ukrainę
Wojna na Ukrainie trwa.Inwazja Rosji z 24 lutego 2022 r zmieniła bieg wydarzeń i zapisała się w historii nie tylko Europy, ale i świata. Bezwzględne ataki ze strony sił Putina nie ustają. Każdego dnia dochodzi do wymiany ognia. Jednak celem Rosjan są obiekty cywilne, co pokazują chociażby wydarzenia z ostatnich dni.
Zmasowany atak Rosji na Kijów rozpoczął się w noc sylwestrową (z 31 grudnia 2023 r. na 1 stycznia 2024 r.). Wówczas przeciwko Ukrainie użyto rekordowej liczby dronów szturmowych oraz rakiet S-300, Ch-31P i Ch-59. Zginęło wielu cywilów a infrastruktura miasta została zniszczona.
Rosjanie mogli wiedzieć gdzie i jak uderzyć. Dlaczego? Po pierwsze, mieli skutecznie włamać się do kamer internetowych w Kijowie, a po drugie, kilku mieszkańców nagrywało ostrzał stolicy i udostępniało filmiki w sieci.
O wojnie za naszą wschodnią granicą piszemy regularnie. Materiały znajdziecie w zakładce: Wojna na Ukrainie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany