Reklama

Armia i Służby

Inwazja Rosji. Ukraina podała liczbę cyberataków

wojna w Ukrainie
Autor. 43rd Artillery Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

W ubiegłym roku Ukraina musiała zmierzyć się z ponad 2 tys. wrogich cyberataków. Liczba incydentów jest bezpośrednio związana z rosyjską inwazją. Celem hakerów są podmioty kluczowe dla funkcjonowania państwa. 

Reklama

Ukraiński zespół reagowania na incydenty komputerowe CERT-UA w ciągu ubiegłego roku zarejestrował i zbadał 2100 cyberataków oraz innych wrogich działań – podaje  Państwowa Służba Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji Ukrainy (SSSCIP). 

Reklama

Warto podkreślić, że od momentu rosyjskiej inwazji nastąpił zauważalny wzrost cyberoperacji. Mówimy o ponad 1500 incydentów od 24 lutego 2022 r. 

Czytaj też

Zakłócić działanie państwa

CERT-UA wskazuje, że najczęstszym celem wrogich kampanii jest sektor publiczny. Zgodnie z przedstawionymi liczbami, około 1/4 wszystkich zbadanych incydentów miała miejsce właśnie w odniesieniu do podmiotów państwowych. Z tego względu tak ważna jest ochrona infrastruktury publicznej. 

Reklama

Szczególnie narażony na ryzyko jest również sektor energetyczny. Wynika to z faktu, że stanowi atrakcyjny cel dla rosyjskich hakerów. Ukraińscy specjaliści podkreślają jednak, że „cyberataki na podmioty tego obszaru różnią się złożonością, poziomem przygotowania i realizacji, przez co są znacznie trudniejsze do wykrycia”.

Zagrożone są także podmioty powiązane z sektorem energetycznym. Chodzi m.in. o dostawców usług, sprzętu i oprogramowania. „Cyberataki na łańcuch dostaw pozostają źródłem rosnącego zagrożenia” – ocenia SSSCIP. 

Jako przykład, eksperci podali próbę wrogiej cyberoperacji wymierzonej w ukraiński „obiekt energetyczny", która miała miejsce w grudniu 2022 r. Atakujący starali się przeprowadzić cyberatak, włamując się do firmy opracowującej i dostarczającej oprogramowanie dla wspomnianego obiektu. 

Ponadto, jak podaje SSSCIP, wrodzy hakerzy prowadzą aktywne kampanie wymierzone w sektor obronny i telekomunikacyjny. Jednak ryzyko dotyczy wielu innych branż. 

Czytaj też

Podstawowe zasady

W związku z realnym zagrożeniem ukraińscy specjaliści zwracają uwagę na konieczność odpowiedzialnego podejścia do cyberbezpieczeństwa i przestrzeganie zasad cyberhigieny.

„To podstawowy warunek odporności w cyberprzestrzeni nie tylko dla sektora publicznego i infrastruktury krytycznej, ale każdego użytkownika” – tłumaczy SSSCIP.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama