Armia i Służby
Ukraina otrzyma ważną pomoc. Zyska wojsko
Ukraina otrzyma cenne wsparcie od partnerów. Dzięki pomocy innych państw wojsko stanie się bardziej nowoczesne, a przez to – z założenia – skuteczniejsze. Niebawem do koalicji dołączy ważny gracz.
12 lutego br. Estonia, Luksemburg, Belgia, Dania, Islandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Holandia zobowiązały się do udzielenia Ukrainie specjalistycznej pomocy. Podpisane tego dnia porozumienie dotyczy wsparcia naszego wschodniego sąsiada w celu stworzenia interoperacyjnej infrastruktury informatycznej sił zbrojnych oraz samego Ministerstwa Obrony.
Pomoc dla Ukrainy. Zyska wojsko
Dokument zawiera klauzulę czasową: perspektywa 6 lat. Definiuje zasady, procedury, role i obowiązki sygnatariuszy w ramach zawiązanej koalicji. W szczególności reguluje kwestie mechanizmów udzielania i realizacji zamówień.
Porozumienie podkreśla gotowość partnerów Ukrainy do współpracy i niesienia długoterminowej pomocy. Zyskać mają przede wszystkim wojsko oraz resort obrony poprzez budowanie innowacyjnej infrastruktury IT.
Czytaj też
Wsparcie Ukrainy. Dołączy Wielka Brytania
Jak przekazało Ministerstwo Obrony, niebawem pełnoprawnym członkiem zostanie Wielka Brytania, która już podpisała deklarację potwierdzającą chęć dołączenia do koalicji.
Jestem wdzięczny naszym partnerom za wsparcie. (...) Jestem pewny, że z czasem koalicja zyska nowych członków, którzy chcą zaangażować się w cyfryzację naszej armii.
Rustem Umerow, minister obrony Ukrainy
Inwazja Rosji. Walka z siłami Putina
Ukraina stawia na nowoczesność. Pomimo wojny, dynamicznie rozwijana jest branża technologiczna. To ważny oręż walki z Rosją, który ma pomóc SZU zdobyć przewagę nad siłami Putina. Innowacyjna armia z założenia powinna z jednej strony być skuteczniejsza w boju, a z drugiej lepiej zabezpieczona przez wrogimi działaniami.
Czytaj też
Ukraina. Nowoczesne wojsko
Mając na uwadze znaczenie technologii dla wojska, Ukraina stawia na jego cyfryzację i unowocześnienie. Wsparcie partnerów jest w tym względzie ważnym filarem, ale nie można zapominać o krajowych wysiłkach na wielu polach: od zmian legislacyjnych po własną produkcję.
Przykładowo, na naszych łamach opisywaliśmy projekt ustawy nr 10062, który ma kluczowe znaczenie dla obronności naszego wschodniego sąsiada. Przepisy mówią wprost o „otwarciu drzwi” do cyfryzacji armii, w tym usprawnienia procesu gromadzenia, przetwarzania i wykorzystania danych wojskowych. Regulację przyjęła już Rada Najwyższa Ukrainy (za 249 posłów na 324).
Ponadto, intensywny czas czeka producentów dronów. W tym roku produkcja ma przybrać masową skalę. Jak informowaliśmy, minister ds. przemysłów strategicznych Oleksandr Kamyszyn podał liczbę 1 mln bezzałogowców, które mają wyjść spod ręki Ukraińców w 2024 r.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].