Technologie
Walka o półprzewodniki. Polska ma wejść do gry
„Wprowadzamy Polskę do 1 ligi gry o półprzewodniki na świecie” – ogłosił wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, prezentując projekt strategicznego dokumentu dla branży. Rząd chce, aby nasz kraj miał swoją „część tortu” w tym niezwykle ważnym sektorze. Poznaliśmy kierunki dążenia do ambitnego celu.
W czwartek (tj. 6 lutego br.) wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski oraz wiceszef tego resortu Dariusz Standerski przedstawili projekt „Polityki dla sektora półprzewodników”. Realizacja jej punktów ma sprawić, że – jak to określił wicepremier – „Polska wejdzie do 1 ligi półprzewodnikowej na świecie”.
Azja dominuje. USA i UE daleko w tyle
W trakcie konferencji podkreślono, że obecnie produkcja tych ważnych komponentów odbywa się w głównej mierze w Azji (70 proc.). Silną pozycję mają giganci z Tajwanu, o których inwestycję w Polsce zabiega Ministerstwo Rozwoju i Technologii, o czym w rozmowie z PAP powiedział wiceszef resortu Michał Jaros.
Na drugim biegunie są Stany Zjednoczonego i Unia Europejska z udziałem 10-12 proc. w produkcji półprzewodników. „To zbyt mało” – ocenił Krzysztof Gawkowski.
Półprzewodniki dla Polski są ważnym elementem budowania suwerenności cyfrowej. To >>złoto XXI roku<<. Powinniśmy mieć tam swoją część światowego tortu.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
Polska ma przyciągać inwestycje
Polski rząd chce, aby sytuacja się zmieniła. Nasz kraj ma stać się ważnym miejscem inwestycji nie tylko z perspektywy własnych interesów, ale i całej wspólnoty europejskiej. Zwłaszcza, że – jak wskazali przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji – posiadamy szerokie możliwości, jak np. zaplecze eksperckie, potencjał kompetencyjny czy technologiczny (m.in. ponad 250 firm prowadzących działalność w zakresie branży półprzewodnikowej), które mogą przyciągnąć inwestycje.
Pieniądze, ludzie i nie tylko
W osiągnięciu ambitnego celu ma pomóc realizacja postanowień „Polityki dla sektora półprzewodnikowego”, opierającej się na 7 filarach:
- Infrastruktura – czyli podstawa, fundament branży. Polski rząd chce zwiększyć dostępność specjalistycznych narzędzi dla firm oraz rozwijać rozwiązania służące badaniom, z myślą o takich jednostkach jak np. warszawski Cezamat.
- Aktywność państwa – Ministerstwo Cyfryzacji planuje zaangażować inne resorty (m.in. MON oraz resort klimatu i środowiska) oraz podmioty publiczne, w tym spółki Skarbu Państwa, aby „państwo było katalizatorem" rozwoju branży w Polsce. Obejmuje to również zwiększenie konkurencyjności państwowych firm.
- Zaangażowanie na arenie międzynarodowej – dokument w obecnym kształcie przewiduje budowanie regionalnych centrów zajmujących się np. fotoniką scaloną. Resort cyfryzacji jest zwolennikiem tworzenia regionalnych inicjatyw(m.in. półprzewodnikowego trójkąta: Wrocław-Praga-Drezno). Już teraz mają być prowadzone rozmowy na Litwie; holenderski rząd także jest zainteresowany współpracą z Polską, o czym poinformował Dariusz Standerski.
- Inwestycje i finansowanie – tutaj mowa o rozszerzeniu obecnie obowiązujących mechanizmów finansowania oraz podjęcie działań na rzecz ułatwienia dostępu polskim podmiotom do unijnego finansowania (np. aby procedura nie trwała miesiące czy nawet lata, lecz znacznie szybciej).
- Kadry i edukacja – rozwój branży półprzewodnikowej wymaga posiadania wykwalifikowanej kadry ekspertów, dlatego resort cyfryzacji chce położyć nacisk na kształcenie specjalistów oraz lepsze wykorzystanie talentów poprzez m.in. skuteczniejszą koordynację. W planach jest co najmniej 5 programów, które mają pozwolić chętnym badaczom i naukowcom przekwalifikować się w celu wejścia w branżę półprzewodnikową.
- Potrzeby energetyczne i zarządzanie wodą
- Dostępność chemikaliów i surowców
Inwestycja Intela nauczką dla rządu
Jak zadeklarował wicepremier Krzysztof Gawkowski, rząd wyciągnął wnioski z historii z Intelem i jego niedoszłej inwestycji w Polsce.
„Wyciągnęliśmy lekcje ze sprawy Intela. Polska nie może wiązać się tylko z jednym partnerem” – podkreślił w trakcie prezentacji strategii.
Z kolei wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski przekazał, że prowadzone są rozmowy z co najmniej 3 inwestorami, lecz to perspektywa dopiero 2030 r. Nie zdradził jednak nazw firm, z którymi rząd jest w kontakcie.
Projekt do konsultacji
Projekt przedstawionej Polityki dla sektora półprzewodnikowego został skierowany do konsultacji, które potrwają do 4 marca br. Wiceszef resortu zaznaczył, że szczegółowe zapisy mogą się jeszcze zmienić, ale obecny dokument pokazuje kierunki, w którym chce zmierzać ministerstwo.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?