Polityka i prawo
Głośna ustawa. Gawkowski: to nie cenzura, lecz walka z patotreściami
Pojawiły się deklaracje dotyczące walki z patostreamami oraz przeciwdziałaniu influencerom wykorzystującym dzieci w reklamach i nieodpowiednich filmach. Planowane rozwiązania mają nie tylko zapewnić bezpieczeństwo, ale też gwarantować wolność słowa.
Nie tylko pornografia jest zagrożeniem czyhającym na dzieci w internecie. W ostatnich latach poważnym problemem stali się influencerzy, którzy wykorzystują ich wizerunek do zarabiania pieniędzy. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, w listopadzie zeszłego roku tym problemem zajmowała się Komisja ds. dzieci i młodzieży w Sejmie.
DSA ma zapewnić bezpieczeństwo i możliwość blokowania treści
W trakcie poniedziałkowej (tj. 3 lutego br.) konferencji prasowej wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego dotyczącej problemu wykorzystywania małoletnich w internecie, zapytaliśmy go o kwestię influencerów i dzieci w reklamach. Wiceszef rządu zapewnił, że ministerstwo pracuje nad wdrożeniem Aktu o usługach cyfrowych, dzięki któremu ma być bezpieczniej. Dodatkowo powstanie możliwość blokowania nielegalnych treści.
„Chcemy wprowadzić rozwiązania, które będą też nakładały na platformy obowiązki, a jednocześnie gwarantowały pewną wolność słowa. Weszliśmy w takie miejsce, w którym wydaje się, że w Polsce wolność słowa to dozwolenie na to, że będziemy publikowali w internecie wszystko. Nie. Nie ma wolności słowa w nielegalnych treściach” – odpowiedział Krzysztof Gawkowski.
Dodał również, że jeżeli ktoś jest obrażany lub życzy mu się śmierci, to takie materiały powinny znikać z sieci.
Gawkowski liczy na konsensus ws. patostreamów
Zapytaliśmy również wicepremiera o sprawę regulacji, które mają objąć problem patostreamów. Minister cyfryzacji wyjaśnił, że w tym właśnie celu jest przygotowywana ustawa o usługach cyfrowych.
„Ma ona między innymi służyć temu, żeby patostreamy się nie rozchodziły; żeby nie było namawiania do tego, aby ktoś popełnił samobójstwo” – przekazał naszej redakcji szef resortu cyfryzacji, dodając, że liczy na konsensus w tej sprawie.
„Niesłusznie opowiada się o ustawie, którą procedujemy, że dotyczy cenzury, ponieważ ona tak naprawdę dotyczy m.in. walki z patostreamami” – powiedział Gawkowski.
Wicepremier odniósł się w ten sposób do sytuacji, która miała miejsce w połowie stycznia br.. Wówczas zrobiło się głośno o nowym zapisie w projekcie ustawy o usługach cyfrowych, która przewidywała możliwość usunięcia treści na wniosek złożony do Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Jak odkryto blokady w pociągach Newagu?