Tajwańscy naukowcy ostrzegają, że przyjęcie przez Stany Zjednoczone Aktu o chipach (Chips and Science Act) nie da wysokich zysków w krajowym przemyśle półprzewodników. Skutek ma być zupełnie odwrotny od zamierzonego – nowe przepisy mogą wybitnie osłabić ten sektor na Tajwanie.
Po poniedziałkowych doniesieniach południowokoreańskiego wywiadu, które informowały o atakach przeprowadzonych przez hakerów z Korei Północnej i kradzieży projektów półprzewodników, wydawałoby się, że poważniejszych problemów z tymże sektorem w najbliższym czasie nie będzie. Sytuacja wygląda jednak zgoła inaczej - i nie jest temu winna kolejna aktywność cyberprzestępców.
Czytaj też
Osłabienie zamiast wzmocnienia?
Stany Zjednoczone, które odpowiadają za wynalezienie półprzewodników, chcą powrócić na szczyt w kontekście ich produkcji. Według informacji portalu cybernews.com, ma temu służyć Chips and Science Act. W jego ramach, krajowy przemysł półprzewodników ma otrzymać 52,7 mld dol. dofinansowania.
Z prospektem wsparcia amerykańskiego przemysłu nie zgadzają się jednak tajwańscy naukowcy, którzy opublikowali specjalny list w tej sprawie. Ich zdaniem, autorzy Aktu mogą nie mieć złych zamiarów, jednak poważnym efektem ubocznym może być wybitne osłabienie sektora półprzewodników na azjatyckiej wyspie.
Czytaj też
Efekty odczuje cała branża
Wsparcie dla amerykańskiego przemysłu może bowiem skłonić największego producenta półprzewodników na Tajwanie, TSMC, do rewizji swojej polityki. Efektem może być poszukiwanie dodatkowych funduszy przez firmę, zamiast poszukiwania nowych innowacji. Dodatkowo, osłabiony zostanie nie tylko tajwański lider – problem dotknie branży na całym świecie.
Na tym nie koniec. Amerykańskie prawo może co prawda przeznaczyć miliardy dolarów na pomoc dla przemysłu, ale nie muszą one odnieść spodziewanego skutku. Problem polega bowiem na tym, że w USA brakuje osób wykształconych w kierunku produkcji półprzewodników. Sytuacja odwrotna panuje z kolei w kontekście ich projektowania.
Czytaj też
Potrzebne odwrotne podejście
Najgorszym efektem, który może dotknąć zarówno Stany Zjednoczone jak i Tajwan, jest osłabienie poziomu bezpieczeństwa obu krajów. Naukowcy apelują do USA, aby zaproponowali takie zmiany, które wzmacniałyby zarówno przemysł amerykański, jak i pozycję Tajwanu.
/PM
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].