Opublikowano unijny Plan Działania dla Kontynentu AI

Autor. By Leandro Neumann Ciuffo - Edifício Berlaymont, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28378256
W środę 9 kwietnia br. Komisja Europejska zaprezentowała Plan Działania dla Kontynentu AI. Dokument wyznacza pięć filarów, które mają najbardziej skutecznie wykorzystać potencjał sztucznej inteligencji. Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski określił go mianem „kolejnego etapu w budowaniu Kontynentu AI”.
Rozwój sztucznej inteligencji jest jednym z ważniejszych tematów, którymi zajmują się zarówno państwa członkowskie Unii Europejskiej, jak i same organy Wspólnoty. Elementem polityki największej organizacji na Starym Kontynencie jest Plan Działania dla Kontynentu AI (AI Continent Action Plan). Jego publikację zapowiadał we wtorek wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski, o czym pisaliśmy na portalu CyberDefence24.
Europejski plan w sprawie AI
Środa 9 kwietnia przyniosła z kolei realizację informacji podanej przez wiceszefa resortu. Komisja Europejska ogłosiła wspomniany skoordynowany plan ws. sztucznej inteligencji, który ma za zadanie wzmocnić suwerenność technologiczną oraz konkurencyjność Unii Europejskiej.
Jak powiedział cytowany w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji Dariusz Standerski, Plan jest kolejnym etapem prac budowy Kontynentu AI. Został również wypracowany wspólnie z polską prezydencją w Unii Europejskiej – jednym z priorytetów jest wzmacnianie rozwoju AI i przyspieszanie inwestycji w tym zakresie.
„Pracujemy dalej, wspólnie z przedsiębiorcami, organizacjami pozarządowymi i nauką” – dodał wiceminister.
Fabryki AI, umiejętności i rozwiązania
Sam dokument został podzielony na pięć filarów. W ramach pierwszego z nich przewidziano inwestycje unijne w rozwój talentów. Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, oprócz powstającej Akademii Umiejętności AI przewidziano także uruchomienie programów studiów, staży oraz stypendiów dotyczących sztucznej inteligencji. Z kolei wysoko wykwalifikowani specjaliści oraz europejskie talenty przebywające poza UE mają mieć ułatwienia w przybyciu do krajów Unii.
Założono również przyspieszenie adaptacji AI w sektorach o znaczeniu strategicznym w ramach planowanej Strategii Wdrażania AI. Dotychczasowe Europejskie Centra Innowacji Cyfrowych staną się Centrami Doświadczeń AI i będą pomagać wdrażać dostosowane rozwiązania w branżach. Z kolei odpowiednie kursy dla pracowników startupów oraz małych i średnich przedsiębiorstw mają być oferowane przez inicjatywy RAISE oraz GenAI4EU.
W opublikowanym Planie Działania znalazły się również zapisy dotyczące gigafabryk, superkomputerów oraz fabryk AI. Przewidziano bowiem nowe inwestycje w infrastrukturę obliczeniową, które mają zapewnić powstanie nowych, potężnych urządzeń. Z kolei sektor prywatny ma zostać w ten sposób zachęcony do prowadzenia inwestycji w zakresie infrastruktury brzegowej oraz chmurowej. Docelowo umożliwi to swobodne korzystanie przez naukowców oraz przedsiębiorstwa z zasobów, które są potrzebne do treningu oraz wdrożeń modeli AI.
Dostępność informacji i nowe narzędzia
Do treningu potrzeba jednak danych – co również ujęto w dokumencie. Ulatwienie dostępu do wysokiej jakości informacji interoperacyjnych i dostępnych transgranicznie ma ułatwić Strategia Unii Danych. Komisja Europejska ma ją przedstawić w II półroczu 2025. Przy fabrykach AI mają z kolei powstać Laboratoria Danych w celu połączenia zasobów sektorowych z potrzebami twórców sztucznej inteligencji.
W końcu, wejście w życie AI Act rozpocznie kolejny etap jego wdrażania, w którym pojawi się wiele narzędzi mających na celu wspomożenie tego procesu. Ministerstwo Cyfryzacji wymienia wśród nich m.in. inicjatywę AI Pact, punkt kontaktowy czy krajowe piaskownice regulacyjne. Pozwoli to na zachowanie przestrzeni dla innowacji przy jednoczesnym zapewnieniu uproszczonego i przewidywalnego otoczenia regulacyjnego.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany