Pod Olsztynem Wojsko Polskie realizuje inwestycje, które stanowią odpowiedź na potrzeby stale rozwijającej się armii. Powstanie m.in. wielotysięczna jednostka czy nowe poligony. Na czołgi K2 czeka już nowe obozowisko. W pracach aktywnie biorą udział specjaliści Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn. To prawdziwi wojskowi eksperci. Jak wygląda ich codzienna służba?
Materiał sponsorowany
Pod Olsztynem powstaje wielotysięczna jednostka wojskowa. Obecność Sił Zbrojnych RP odmieni region ze względu nie tylko na liczebność stacjonujących żołnierzy, ale także sprzęt, który zostanie zlokalizowany w tej części Polski. Trafią tu bowiem nowe czołgi K2, niewykluczona jest również obecność armatohaubic K9. Jedna hala namiotowa może pomieścić 10 sztuk czołgów K2.
Dodatkowo, w okolicy powstaną kolejne wojskowe poligony. Prawdopodobnie największy w naszym kraju zlokalizowany będzie w miejscowości Muszaki.
Czytaj też
Ważne jednostki SZ RP
W każdej z tych inwestycji ważną rolę odgrywają cyberwojska. Choć powołane zostały z myślą o prowadzeniu działań ofensywnych, defensywnych i rozpoznaniu w cyberprzestrzeni, to katalog zadań spoczywających na tym specjalistycznym Dowództwie jest bardzo rozległy i obejmuje również czynności na pozór odległe od tradycyjnie rozumianej domeny cyber.
Nie bez powodu w strukturach „cyfrowego serca armii” znajdziemy szereg jednostek podległych, z których każda odgrywa niebagatelną rolę z perspektywy Sił Zbrojnych RP, również w aspekcie powstawania nowych obiektów wojskowych.
W ramach cyklu #CyberMOCwojska, realizowanego wspólnie z cyberwojskiem, przybliżyliśmy Wam już służbę w siedzibie Dowództwa w Legionowie, Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia w Białobrzegach oraz Regionalnym Centrum Informatyki Bydgoszcz. Przed nami kolejny przystanek: Olsztyn.
Czytaj też
To musicie zobaczyć
Tutejszą jednostkę DKWOC nie bez powodu nazywa się „cyfrową pięścią armii”. Największym sukcesem dla każdego żołnierza czy pracownika cywilnego służącego w tym miejscu jest płynne, niezakłócone działanie systemów IT Wojska Polskiego oraz instytucji MON.
Dzięki nam zobaczycie, jak wygląda codzienna praca wojskowych specjalistów odpowiedzialnych za utrzymanie stacjonarnych systemów teleinformatycznych, ciągłość i jakość ich działania. Ich skuteczność przełożyła się na renomę całej jednostki.
Razem z Dowództwem Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni zapraszamy was do Regionalnego Centrum Informatyki Olsztyn. Zobaczcie z bliska, na czym polega ich służba; technologie, z jakich korzystają żołnierze (w tym Starlinki); czy opracowany przez RCI system do zarządzania m.in. uzbrojeniem Wojska Polskiego, powstały z myślą o dowódcach.
W najnowszym materiale pokażemy wam również miejsce, gdzie powstanie wielotysięczna jednostka oraz stacjonować będą czołgi K2 i armatohaubice K9.
Zapraszamy na seans:
Czytaj też
Inne materiały z cyklu #CyberMOCwojska znajdziecie pod linkami:
- Siedziba DKWOC w Legionowie: Żołnierze do zadań specjalnych. Filar Wojska Polskiego | YouTube: link
- Centrum Wsparcia Systemów Dowodzenia (CWSD) w Białobrzegach: Polskie Kontyngenty Wojskowe mają silne wsparcie | YouTube: link
- RCI Bydgoszcz: Łączność Wojska Polskiego. Trampolina do NATO | YouTube: link
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Prezes Polski
Wspaniałe wieści. Wszystkie jednostki zmechanizowane powinny miec takie zaplecze. Lokowanie batalionów pancernych w ciasnych garnizonach, gdzie nie ma nawet przyzwoitego terenu do nauki jazdy skazuje je na realizację zadań tak naprawdę raz lub dwa w roku, jak czołgi zostaną koleją przewiezione na poligon.