Reklama

W Poznaniu powstanie Fabryka AI. Pozyskano dofinansowanie

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozyskało dofinansowanie z unijnego programu na utworzenie w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji
Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe pozyskało dofinansowanie z unijnego programu na utworzenie w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji
Autor. tungnguyen0905/Pixabay

Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) pozyskało dofinansowanie z unijnego programu na utworzenie Fabryki Sztucznej Inteligencji. Jest to ważny krok w budowaniu technologicznej suwerenności Polski.

Inicjatywa Fabryk AI stanowi kluczowy element unijnej strategii na rzecz przekształcenia Europy w globalnego lidera w dziedzinie godnej zaufania sztucznej inteligencji.

Na realizację projektu PCSS otrzyma 200 mln zł (50 mln euro) z Komisji Europejskiej. Środki te powiększą pulę 340 mln zł, zapewnionych przez polski rząd na rozwój Fabryk AI.

W grudniu 2024 r. Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH wzięło udział w pierwszym etapie konkursu, dołączając do konsorcjum z Czechami, Danią, Estonią i Norwegią, współtworząc Fabrykę AI powstającą przy fińskim superkomputerze LUMI.

W drugim etapie konkursu w lutym 2025 br. dofinansowanie zdobyło Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS).

ACK Cyfronet AGH z Krakowa, korzystając z doświadczeń Poznania oraz wsparcia specjalistów Instytutu IDEAS, przystąpi do konkursu na początku maja 2025, aby ubiegać się o kolejne środki na rozwój infrastruktury AI w Polsce.

    Reklama

    UE wspiera rozwój AI

    Środki na budowę Fabryki AI w Poznaniu zostały przyznane w ramach EuroHPC Joint Undertaking, czyli wspólnej inicjatywy UE, krajów europejskich i partnerów prywatnych mającej na celu stworzenie światowej klasy ekosystemu superkomputerów w Europie.

    10 września 2024 r. EuroHPC JU uruchomiło 2 nabory – Calls for expression of interest na ustanowienie Fabryk AI:

    • wybór istniejących hosting entities dla superkomputerów EuroHPC do ustanowienia Fabryki AI - przewidziany dla podmiotów-hostów infrastruktury HPC, która może wykazać wystarczające zasoby obliczeniowe w zakresie zastosowania na cele rozwoju AI;
    • wybór hosting entities dla nabycia nowych lub ulepszenia pod kątem AI, superkomputerów EuroHPC oraz do ustanowienia Fabryki AI – przewidziany na wybór nowego podmiotu-hostu i zawarcie umowy o hosting w przypadku, gdy wnioskodawca zamierza nabyć nowy superkomputer AI lub na wybór istniejącego podmiotu-hostu i zmianę zawartej dotychczas umowy z tym podmiotem pod kątem ulepszanej infrastruktury oraz ustanowienia Fabryki AI.
      Reklama

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

      Reklama

      Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

      Materiał sponsorowany

      Komentarze

        Reklama