Reklama

Kolejny etap prac nad Strategią Cyfryzacji Państwa

We wtorek wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski ujawnił kolejne szczegóły dotyczące prac nad Strategią Cyfryzacji Polski. Podejmowane są także działania związane z unijnymi regulacjami.
We wtorek wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski ujawnił kolejne szczegóły dotyczące prac nad Strategią Cyfryzacji Polski. Podejmowane są także działania związane z unijnymi regulacjami.
Autor. CyberDefence24

Trwają prace nad stabilnymi źródłami finansowania inwestycji cyfrowych po 2027 roku – przekazał w trakcie konferencji Gateway Poland wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski. Według jego wypowiedzi, trwa oczekiwanie na unijne zmiany dotyczycące finansowania inwestycji, zaś ku końcowi ma zmierzać uwzględnianie uwag zgłoszonych w konsultacjach do projektu Strategii Cyfryzacji Państwa 2035.

Prace nad Strategią Cyfryzacji Państwa trwają już od ponad roku; w październiku zaprezentowano jej projekt, zaś do 11 grudnia trwały konsultacje publiczne. Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, zdaniem wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, propozycje ujęte w dokumencie były „bardzo odważne”, jednak resort był gotowy, aby te zmiany wprowadzić.

    Reklama

    Uwzględnianie uwag na finiszu

    Obecnie, prace nad Strategią prowadzone w Ministerstwie znajdują się na etapie uwzględniania uwag zgłoszonych w konsultacjach. Jak jednak powiedział wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski we wtorek 8 kwietnia podczas konferencji Gateway Poland w Warszawie, proces ma zbliżać się ku końcowi.

    Dzisiaj zaczyna się nowa historia nie tylko w Polsce, ale i w Unii Europejskiej” – dodał wiceszef resortu.

    Według wypowiedzi Standerskiego, podczas prac nad dokumentem ustalono, że finansowanie inwestycji jest zapewnione zarówno na 2025, jak i 2026 rok.

    Tylko w tym roku największe ministerstwa polskiego rządu zainwestują około 30 mld zł w infrastrukturę cyfrową, usługi i utrzymanie” – wyjaśnił wiceminister, wskazując, że nie ma problemu ze względu na źródła, jakimi są KPO i fundusze europejskie. 

    Wyzwaniem dla resortu jest okres po 2027 roku – prace nad stabilnymi źródłami finansowania mają jednak już trwać.

    Pracujemy w tym obszarze, ponieważ musimy mieć pewność, że infrastruktura jest głównym celem inwestycji, nie tylko w najbliższych dwóch latach, ale także za pięć i dziesięć lat. Musimy myśleć nie tylko o budowaniu naszej infrastruktury w Polsce teraz, ale także o jej naprawach i dalszym rozwoju” – powiedział Dariusz Standerski.

      Reklama

      Nowe źródła finansowania

      Wiceminister cyfryzacji wskazał również, że duża liczba regulacji stanowiących obecnie wyzwanie i obciążenie administracyjne pochodzi z Unii Europejskiej. Zapowiedział, że w czwartek w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, pod jego przewodnictwem odbędzie się okrągły stół w sprawie uproszczenia unijnych regulacji, w którym udział wezmą największe europejskie organizacje.

      Zaprosimy je w celu omówienia tego, które z obecnych regulacji powinny zostać uproszczone. Wnioski przekażemy Komisji Europejskiej w celu włączenia do Omnibus Act, który zostanie zaprezentowany w drugiej połowie roku” – przekazał wiceszef resortu w trakcie konferencji.

      Dodał także, że europejscy komisarze mają być „po tej samej stronie” co Polska w kontekście braku potrzeby wprowadzania kolejnych regulacji i upraszczania prawa unijnego.

      Standerski przekazał, że w środę Komisja Europejska ma opublikować nowe strategie dotyczące sztucznej inteligencji. Podejmowane są jednak działania, aby unijny organ na tym nie poprzestał. 

      Jako polska prezydencja zachęcamy KE, aby zrobiła jeszcze więcej – nie tylko przedstawiła kolejną strategię inwestycyjną, ale naprawdę uruchomiła nowe narzędzia finansowe. Współpracujemy z KE nad nowymi sposobami finansowania infrastruktury. Pojawi się znacznie więcej możliwości podejmowania działań w oparciu o środki publiczne” – powiedział wiceminister.

      Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

      Reklama
      Reklama

      Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

      Materiał sponsorowany

      Komentarze

        Reklama