Reklama

Inwestycje w systemy wojskowe i cywilne. „Wydajemy najwięcej w historii”

Krzysztof Gawkowski otworzył dzisiaj konferencję SECURE International Summit 2025 w Bydgoszczy
Krzysztof Gawkowski otworzył dzisiaj konferencję SECURE International Summit 2025 w Bydgoszczy
Autor. NASK

„Na cyberbezpieczeństwo wydajemy najwięcej w historii Polski” - przekazał podczas wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Jak zaznaczył, rząd inwestuje w systemy wojskowe i cywilne. Zwrócił też uwagę na zagrożenia dla infrastruktury krytycznej.

Krzysztof Gawkowski otworzył dzisiaj konferencję SECURE International Summit 2025 w Bydgoszczy. Wydarzenie skupia ekspertów w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, a wśród poruszanych tematów znajdą się wyzwania w cyfrowym świecie, AI oraz dezinformacja.

Podczas otwarcia konferencji wicepremier oraz minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślił, że z perspektywy Polski cyberbezpieczeństwo jest kluczowe.

W 2025 roku na cyberbezpieczeństwo wydajemy najwięcej w historii Polski. (...) Inwestujemy w systemy wojskowe i cywilne, a cyberbezpieczeństwo stało się elementem wymiany sprzętowej, poprzez inwestycje w samorząd i instytucje rządowe. Zmienia się prawo, które będzie otwierało nowe instytucje, między innymi dotyczące myślenia o dostawcach wysokiego ryzyka.
Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji

Wojna hybrydowa

Rosnące wydatki oraz inwestycje związane z cyberbezpieczeństwem nie oznaczają jednak, że możemy czuć się w pełni bezpiecznie.

Jak zaznaczył minister cyfryzacji: cyberbezpieczeństwo to dzisiaj słowo tak często odmieniane, że moglibyśmy tylko w nim zamknąć pierwszy etap ewentualnej wojny, wojny hybrydowej. Ale ta wojna hybrydowa niech będzie jedynie dzisiaj ostrzeżeniem. A my spróbujmy wyobrazić sobie, jak prewencyjnie działać, zanim do jakiejkolwiek wojny już w obszarze konwencjonalnym by doszło”.

    Reklama

    Polska najbardziej atakowanym państwem UE

    Wicepremier przytoczył także statystyki dotyczące cyberataków wymierzonych w Polskę, zauważając, że jest najbardziej atakowanym państwem UE w cyberprzestrzeni.

    Średnio co minutę blokujemy trzy SMS-y ze złośliwym oprogramowaniem. W ciągu ostatniego roku było ich półtora miliona. Zablokowaliśmy blisko 100 tysięcy szkodliwych domen, które mogły powodować ataki. Prowadzimy rejestry, które wskazują, że podejmowaliśmy decyzję w sprawie 600 tysięcy incydentów, a ponad 100 tysięcy incydentów zostało zakwalifikowanych jako te, które miały rzeczywisty wpływ na infrastrukturę krytyczną, na różnego rodzaju działania instytucji państwa i samorządu.
    Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji
      Reklama

      Zagrożona infrastruktura krytyczna

      Szef resortu cyfryzacji dodał też, że jednym z najbardziej zagrożonych obszarów cyberatakami, które mogą potencjalnie wyrządzić największe szkody, jest infrastruktura krytyczna.

      „Energia, wodociągi, szpitale to jest infrastruktura krytyczna, która dzisiaj, między innymi na poziomie samorządu terytorialnego, jest najbardziej narażona na to, że zwykły obywatel nie będzie miał możliwości korzystania z podstawowych usług” - wyjaśnił Krzysztof Gawkowski.

        Reklama

        Program wydarzenia

        Konferencja odbędzie się w dniach 3-4 kwietnia. Program wydarzenia obejmuje panele tematyczne prowadzone przez specjalistów z różnych dziedzin.

        Uczestnicy zapoznają się z różnorodnymi podejściami do zarządzania ryzykiem w cyberprzestrzeni, poznają metody reagowania na incydenty oraz dowiedzą się, jakie narzędzia mogą pomóc w lepszym zabezpieczeniu systemów informatycznych.

          Reklama

          Wzmacnianie bezpieczeństwa

          Tematyka omawiana podczas SECURE International Summit 2025 jest zgodna z priorytetami polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, która kładzie szczególny nacisk na wzmacnianie wspólnego bezpieczeństwa w wymiarze cyfrowym i informacyjnym. 

          Spotkanie będzie także okazją do rozmowy o europejskiej współpracy w zakresie budowania stabilności i ochrony systemów informacyjnych.

            Reklama

            Nowe inicjatywy UE

            Konferencja SECURE International Summit jest także odpowiedzią na najnowsze wiadomości z Brukseli dotyczące inicjatyw cyberbezpieczeństwa: nowe ramy wspólnego zarządzania cyber kryzysami (Cyber Blueprint) czy plan działań na rzecz cyberodporności sektora zdrowia (Action plan on the cybersecurity of hospitals and healthcare providers).

            W ostatnich dniach Komisja Europejska opublikowała projekt rozporządzenia, które będzie regulować sposób reagowania na te incydenty.

              Reklama

              Raport CERT Polska

              Podczas konferencji swoją premierę będzie miał także roczny raport z działalności CERT Polska w 2024 roku.

              Marcin Dudek, szef tego działającego w ramach NASK zespołu reagowania na poziomie krajowym, podzieli się wynikającymi z raportu wnioskami i statystykami, a także opowie o tym, jak wyglądał w ubiegłym roku krajobraz zagrożeń w polskiej cyberprzestrzeni.

                Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

                Reklama
                Reklama

                Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?

                Materiał sponsorowany

                Komentarze

                  Reklama