America's AI Action Plan. Jak USA chcą wygrać wyścig sztucznej inteligencji?

Autor. By U.S. Department of the Interior - https://www.flickr.com/photos/42687493@N06/54659506035/, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=170248574
Biały Dom opublikował dokument dotyczący rozwoju sztucznej inteligencji w Stanach Zjednoczonych. Oparty na trzech filarach AI Action Plan ma przyspieszyć rozwój technologii w USA, umożliwić nowe osiągnięcia oraz zapewnić odpowiednią ochronę przed działaniami aktorów zagrożeń. „Wyścig w dziedzinie AI wygra Ameryka” – piszą doradcy prezydenta Donalda Trumpa.
Na początku roku cały świat był świadkiem poważnych wstrząsów w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, publikacja nowego, znacznie tańszego modelu przez DeepSeek spowodowała znaczne przyspieszenie wyścigu AI. Wiele osób sądziło, że Stany Zjednoczone utraciły wówczas prym w tej konkurencji.
Amerykański sposób na rozwój AI?
Działania podjęto nie tylko na poziomie prywatnym – już w pierwszych godzinach swojego urzędowania prezydent Donald Trump cofnął wprowadzone przez Joe Bidena regulacje. Zdaniem nowej głowy państwa, miały one ograniczać rozwój sztucznej inteligencji.
Ponad pół roku po inauguracji, Biały Dom opublikował kolejny dokument dotyczący rozwoju sztucznej inteligencji w Stanach Zjednoczonych. America’s AI Action Plan zawiera szereg zaleceń, które należy wdrożyć w celu utrzymania dominacji USA w dziedzinie AI. Doradcy Donalda Trumpa we wstępie podają, że zwycięstwo w tym wyścigu „przyniesie nową złotą erę”.
Mamy do czynienia jednocześnie z rewolucją przemysłową, rewolucją informacyjną i renesansem. Taki potencjał drzemie w sztucznej inteligencji. Szansa, która stoi przed nami, jest jednocześnie inspirująca i budząca pokorę. To od nas zależy, czy ją wykorzystamy, czy stracimy
Michael Kratsios, David Sacks i Marco Rubio we wstępie do „America's AI Action Plan"
Czytaj też
Innowację przyspieszyć, a nie ograniczać
Dokument podzielono na trzy filary. W pierwszym z nich zawarto działania, które mają doprowadzić do przyspieszenia innowacji w dziedzinie AI. Wśród nich wskazano eliminację nadmiernych regulacji, wsparcie dla otwartoźródłowej sztucznej inteligencji, budowę światowej klasy naukowych baz danych czy budowę ekosystemu ocen AI.
Ameryka musi być światowym liderem w zakresie kreatywnego i transformacyjnego zastosowania tych systemów. Osiągnięcie tych celów wymaga od rządu federalnego stworzenia warunków sprzyjających rozkwitowi innowacji wprowadzanych przez sektor prywatny” – czytamy w pierwszym filarze.
Co istotne, w zakresie przepisów zaznaczono, że sztuczna inteligencja jest „zbyt ważna” aby ograniczać ją biurokracją. Nie powinno to jednak być pretekstem do ingerowania w uprawnienia stanów.
Rząd federalny nie powinien zezwalać na kierowanie federalnych funduszy związanych ze sztuczną inteligencją do stanów, w których obowiązują uciążliwe regulacje dotyczące sztucznej inteligencji, które powodują marnotrawstwo tych funduszy, ale nie powinien również ingerować w prawa stanów do uchwalania rozważnych przepisów, które nie ograniczają nadmiernie innowacyjności.
America's AI Action Plan
Czytaj też
Infrastruktura nie tylko krytyczna
Drugi filar Planu poświęcono budowaniu amerykańskiej infrastruktury AI. Oprócz powstawania centrów danych o wysokim poziomie bezpieczeństwa dla użycia przez wojsko i wywiad, przewidziano także przywrócenie produkcji krajowych półprzewodników, promocję technologii AI stworzonych według zasady Secure-By-Design czy kształcenie wysoko wykwalifikowanej kadry do obsługi infrastruktury.
Jeden z punktów wskazanych w II filarze wskazuje na konieczność wzmocnienia poziomu cyberbezpieczeństwa infrastruktury krytycznej. W jego ramach zarekomendowano ustanowienie AI Information Sharing and Analysis Center (AI-ISAC) czy współpracę oraz dzielenie się informacjami co do podatności sztucznej inteligencji między agencjami federalnymi.
Wykorzystanie sztucznej inteligencji w cyberprzestrzeni i infrastrukturze krytycznej naraża te systemy AI na zagrożenia ze strony adwersarzy. Każde zastosowanie sztucznej inteligencji w aplikacjach krytycznych dla bezpieczeństwa lub bezpieczeństwa wewnętrznego powinno wiązać się z wykorzystaniem bezpiecznych, solidnych i odpornych systemów AI, które są wyposażone w narzędzia do wykrywania zmian w wydajności.
America's AI Action Plan
Czytaj też
Działania dla AI także w skali międzynarodowej
W ostatniej części dokumentu autorzy wskazali na konieczność przodownictwa USA w międzynarodowej dyplomacji oraz bezpieczeństwie AI. W tym zakresie wymieniono m.in. zwalczanie chińskiego wpływu w międzynarodowych organach, eksportowanie amerykańskiej sztucznej inteligencji do sojuszników i partnerów czy łatanie dziur w regulacjach dotyczących eksportu półprzewodników.
Jednocześnie wskazano na konieczność ujednolicenia środków służących do ochrony wrażliwych technologii. Konieczne jest wprowadzenie mocnej kontroli eksportu tychże.
Powinniśmy zachęcać partnerów i sojuszników do przestrzegania amerykańskich kontroli. Jeżeli nie będą się wywiązywali z tego obowiązku, USA powinna wykorzystać dostępne narzędzia jak np. cła wtórne, aby osiągnąć większą zgodność międzynarodową.
America's AI Action Plan
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?
Materiał sponsorowany