Reklama

Hakerzy zaatakowali kluczową infrastrukturę Singapuru

Autor. Pxhere

Infrastruktura krytyczna Singapuru znalazła się w centrum zainteresowania hakerów z grupy APT - UNC3886. Poza destabilizacją systemów teleinformatycznych UNC3886 skupia się również na wywiadzie cybernetycznym, pozyskując wrażliwe dane z instytucji rządowych oraz firm technologicznych.

W ostatnich dniach K. Shanmugam, pełniący funkcję ministra ds. bezpieczeństwa narodowego oraz ministra spraw wewnętrznych podał, że Singapur padł ofiarą poważnego cyberataku skierowanego przeciwko krytycznej infrastrukturze informatycznej. Wrogie działania przypisywane są UNC3886 powiązanej z rządem Chin.

Kim jest UNC3886?

Grupa określana jest jako Advanced Persistent Threat (APT). Utrzymuje długotrwałą, niewykrytą obecność w sieciach docelowych, zbierając informacje i manipulując systemami. Po raz pierwszy wykryta we wrześniu 2022 r. przez Mandiant, UNC3886 wykorzystuje podatności zero‑day - niezałatane luki w urządzeniach sieciowych, takich jak routery Juniper MX, Fortinet, VMware i Ivanti. Grupa UNC3886 uznawana jest za powiązaną z rządem Chin.

Opis grupy APT UNC3886 z serwisu Malpedia.
Opis grupy APT UNC3886 z serwisu Malpedia.
Autor. Opracowanie własne

Czytaj też

Reklama

Cele ataków

Priorytetowe sektory, w które celuje UNC3886 to obronność, telekomunikacja, technologia i infrastruktura krytyczna w USA, Azji i Europie.

W przypadku Singapuru celem są usługi takie jak energia, woda, transport, finanse oraz komunikacja – co Minister Bezpieczeństwa Narodowego K. Shanmugam nazwał „atakami na strategiczne, kluczowe elementy infrastruktury”. Ataki zostały określone jako trwające i poważne, grożąc zakłóceniem poprawnego funkcjonowania całego państwa.

YouTube cover video
Przemówienie Ministra K. Shanmugam dotyczące cyberataków.

Czytaj też

Reklama

Chiny odpierają zarzuty

Ambasada Chin w Singapurze zaprzeczyła powiązaniom między Pekinem a UNC3886, określając oskarżenia jako „bezpodstawne oszczerstwa” i podkreślając, że Chiny same są ofiarami ataków cybernetycznych.

Oficjalne oświadczenie Ambasady Chin w Singapurze.
Oficjalne oświadczenie Ambasady Chin w Singapurze.
Autor. Opracowanie własne

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama