Reklama

Podatności w inteligentnych zaworach. Wydano ostrzeżenie

CISA wydała ostrzeżenie dotyczące inteligentnych zaworów
CISA wydała ostrzeżenie dotyczące inteligentnych zaworów
Autor. Freepik.com

Urządzenia OT czy IIoT (Industrial IoT, dosł. przemysłowy Internet rzeczy) mogą być narażone na ataki cyberprzestępców. Amerykańska CISA opublikowała zalecenia dotyczące inteligentnych zaworów – w oprogramowaniu do zarządzania nimi wykryto pięć podatności, zaś część z nich jest bardzo poważna. To pokazuje, że nie możemy zaniedbywać takiego sprzętu.

Ataki na przemysłowe systemy sterowania (ICS/OT) mają miejsce również w Polsce. Ofiarami grup powiązanych z Federacją Rosyjską padły m.in. dwie oczyszczalnie ścieków oraz cztery stacje uzdatniania wody.

W maju 2024 CISA (Cybersecurity and Infrastructure Security Agency) oraz Rockwell Automation apelowały o odłączenie urządzeń ICS od Internetu. Producent informował, że ich sprzęt powinien być widoczny z poziomu sieci tylko w sytuacji, kiedy dane urządzenie jest do tego przeznaczone (np. urządzenia chmurowe). Shodan.io zwrócił wówczas tysiące wyników, z czego część z nich najprawdopodobniej była podatna na ataki.

W podobnym tonie opublikowano rekomendacje CERT Polska (maj 2024 r.) oraz zalecenia Pełnomocnika Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa, wicepremiera Krzysztofa Gawkowskiego (luty 2025 r.). Polecamy zapoznać się z powyższymi wskazaniami.

Czytaj też

Reklama

8 lipca br. CISA opublikowała informacje o podatnościach w Emerson ValveLink – oprogramowaniu odpowiadającym za kontrolę nad inteligentnymi zaworami. „Pomyślne wykorzystanie tych podatności może pozwolić atakującemu, który ma dostęp do systemu, na odczyt poufnych informacji przechowywanych w postaci jawnej, manipulowanie parametrami oraz uruchamianie nieautoryzowanego kodu” – stwierdzono w komunikacie.

Wykryto pięć podatności, które dotyczą:

Podatności zostały zgłoszone do CISA przez twórców oprogramowania.

Czytaj też

Reklama

Sprzęt, łatki i rekomendacje

Podatność dotyczy urządzeń korzystających z oprogramowania ValveLink (SOLO, DTM, PRM, SNAP-ON) w wersji wcześniejszej niż 14.0. Producent opublikował łatki na swojej stronie.

CISA zaleca m.in.:

  • odłączenie urządzeń od Internetu;
  • stosowanie firewalli;
  • odizolowanie urządzeń od reszty infrastruktury;
  • stosowanie regularnie aktualizowanego VPN-a do połączenia zdalnego z urządzeniami;
  • sporządzenie analizy ryzyka.

Wśród sprzętu, którego dotyczy podatność (poprzez lukę w oprogramowaniu do zarządzania nim), znajduje się np. Fisher FIELDVUE DVC6200 – służący do kontroli przepływu m.in. powietrza, gazu ziemnego czy azotu. Jest to jedno z urządzeń wymienionych w instrukcji Emerson ValveLink SNAP-ON z listopada 2023.

Fisher™ FIELDVUE™ DVC6200 Digital Valve Controller
Fisher™ FIELDVUE™ DVC6200 Digital Valve Controller
Autor. https://www.emerson.com/pl-pl/catalog/fisher-dvc6200-pl-pl#
Instrukcja ValveLink z października 2022 roku
Instrukcja ValveLink z października 2022 roku
Autor. https://www.emerson.com/documents/automation/product-bulletin-valvelink-software-en-11744120.pdf

Czytaj też

Reklama

Podsumowanie

Aktualizowanie urządzeń automatyki przemysłowej (ICS/OT) czy Internetu rzeczy (IoT) często jest trudne bądź wręcz niemożliwe. Tym razem producent dostarczył niezwłocznie łatki na swojej stronie oraz sam zgłosił podatność, co jest krokiem w dobrym kierunku. Co ważne – wiele wskazuje na to, że aktualizacja musi zostać wykonana ręcznie.

„Nie zgłoszono dotąd publicznych exploitów, ale ze względu na powagę podatności — zwłaszcza ujawnienia danych w postaci otwartego tekstu i nieskuteczne mechanizmy zabezpieczające — kluczowe jest szybkie wdrożenie poprawek”stwierdziło securityonline.info.

Więcej o bezpieczeństwie urządzeń ICS/OT można przeczytać w wywiadzie z Michałem Matuszczykiem, Kierownikiem Zespołu Cyberbezpieczeństwa w Centralnym Porcie Komunikacyjnym (CPK). Do powszechnych problemów odnieśli się również eksperci podczas debaty na tegorocznej edycji CyberTek Tech Festival.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

WYCIEKI DANYCH z firm. JAK ZAPOBIEGAĆ wynoszeniu danych przez pracowników?

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama