Reklama

Polityka i prawo

Rezolucja ONZ ws. sztucznej inteligencji. "Te sama prawa online, co offline"

Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję dot. rozwoju sztucznej inteligencji. Co konkretnie znalazło się w jej treści?
Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję dot. rozwoju sztucznej inteligencji. Co konkretnie znalazło się w jej treści?
Autor. the blowup/Unsplash

Pojawił się pierwszy dokument dotyczący sztucznej inteligencji o zasięgu globalnym. Rezolucję obejmującą sferę AI przyjęło w poniedziałek Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ numer 78/266 jest jedną z kilku, które zostały przyjęte podczas sesji bez głosowania. W tym gronie znalazła się m.in. rezolucja o inwestycjach w prewencję i budowanie pokoju.

Czytaj też

Reklama

Pomoc w transformacji przy respektowaniu prawa

W przyjętym tekście rezolucji ONZ wskazuje państwom członkowskim potrzebę wprowadzenia standardów dla sztucznej inteligencji pod kątem bezpieczeństwa i zaufania. Ma to pomóc w promocji transformacji cyfrowej i osiągnięcia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Zgromadzenie Ogólne zwróciło również uwagę, że w ramach rozwoju AI należy respektować i chronić podstawowe wolności i prawa człowieka. „Te same prawa, które ludzie mająoffline, muszą być również chronione w trybieonline” – zaznaczono.

Czytaj też

Reklama

Istotny nadzór nad AI

Dokument zaleca krajom członkowskim i organizacjom wspieranie działań zmierzających do ochrony praw autorskich i własności. Ma to jednak następować w taki sposób, aby kontynuowano promowanie innowacji.

Dość ważne jest również zalecenie co do przejrzystości, przewidywania i zrozumienia w trakcie rozwoju sztucznej inteligencji pod kątem podejmowania decyzji mających wpływ na użytkowników – chodzi tu m.in. o asystentów AI. ONZ zaleca promowanie ludzkiego nadzoru nad systemami AI poprzez weryfikację podejmowanych przez sztuczną inteligencję decyzji. 

Czytaj też

Reklama

Wskazują na zagrożenia

Co istotne, wspomniana promocja nadzoru dotyczy również zadośćuczynienia dla tych, którzy w wyniku decyzji AI podjęli błędne działania. W zapisie ujęto również alternatywne procesy podejmowania decyzji przez ludzi tam, gdzie jest to możliwe.

Sama organizacja pozostaje również świadoma zagrożeń, jakie niesie ze sobą niewłaściwe zastosowanie AI, zarówno celowe jak i nieświadome. Oprócz niebezpieczeństwa dla Celów Zrównoważonego Rozwoju, wspomniano również m.in. o poszerzeniu wykluczenia cyfrowego, osłabienia dostępu do informacji oraz jej integralności.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze