Cyberbezpieczeństwo
Rosną obawy dotyczące dezinformacji. ONZ reaguje
Organizacja Narodów Zjednoczonych chce walczyć z dezinformacją. Zjawisko jest coraz poważniejszym wyzwaniem, które może destabilizować sytuację polityczną na całym świecie.
ONZ analizuje wpływ dezinformacji na sytuację społeczno-polityczną na świecie. Z tego powodu zlecił zorganizowanie badań opinii publicznej, w których 8 tys. osób zostało przepytanych o źródło pozyskiwania informacji o świecie i o poziom zaufania do nich.
Badania zlecone przez UNESCO (agenda ONZ ds. kultury) firmie Ipsos zostały przeprowadzone w 16 państwach świata. Co łączy kraje takie jak Indie, Stany Zjednoczone czy Ukraina? Wybory, do których ma tam dojść w 2024 roku. Z badań wynika, że aż 87 proc. respondentów twierdzi, że dezinformacja może wywrzeć na nie wpływ.
Jeszcze więcej badanych (90 proc.) uważa, że dużym problemem w sieci jest wszechobecna mowa nienawiści. Ich zdaniem, to na tyle poważna sprawa, że zjawiskiem powinny zająć się rządy poszczególnych państw oraz właściciele platform społecznościowych.
Czytaj też
Popularny, nie oznacza godny zaufania
W 35-stronnicowym dokumencie warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden istotny aspekt. To social media stanowią główne źródło newsów dla większości ankietowanych. Co ciekawe, nie jest to równoznaczne z zaufaniem do tych źródeł.
Z badań wynika, że ludzie bardziej ufają mediom tradycyjnym (66 proc. zaufania dla telewizji i 63 proc. zaufania dla radia przy 50 proc. zaufaniu dla wiadomości z mediów społecznościowych). Warto tu dodać, że około 70 proc. badanych uznało, że to na platformach najbardziej rozpowszechniane są fake newsy.
Czytaj też
Potrzeba współpracy
W poniedziałek Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO stwierdziła, że „fake newsy i mowa nienawiści w internecie – wzmacniane przez media społecznościowe – stanowią główne zagrożenie dla stabilizacji i społecznego spokoju”. Jak stwierdziła Azoulay, w tej sprawie istnieje potrzeba pilnego wprowadzenia regulacji – czytamy w „The Guardian”.
Czy współpraca rządów, organizacji pozarządowych i właścicieli platform społecznościowych jest możliwa? Pozostaje mieć nadzieję, że tak. Bez porozumienia w zwalczaniu dezinformacji i mowy nienawiści te problemy będą tylko narastać.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany