Technologie
To koniec Asystenta Google? Nadchodzą duże zmiany
Google staje się coraz bardziej zaangażowane w rozwój swoich usług opartych na sztucznej inteligencji. Okazuje się, że promowany przez wiele lat Asystent Google doczeka się ogromnej zmiany. To tylko kwestia czasu, kiedy popularna aplikacja zostanie zintegrowana z modelem językowym Bard, któremu Amerykanie poświęcili niesamowitą ilość pracy na przestrzeni 2023 roku.
Google chce pomóc w wykorzystaniu sztucznej inteligencji, włączając ją do swoich istniejących produktów, takich jak Asystent Google, dzięki czemu technologia będzie bardziej dostępna i łatwiejsza do zrozumienia, ale też wykorzystania. Najnowsze przecieki wskazują na to, iż Google planuje połączyć Asystenta ze swoim chatbotem AI, Bardem. Szczegóły tej operacji mają być obecnie dopinane na ostatni guzik.
Czytaj też
Asystent Google zamieni się w Barda
Według TechRadar, Google może rozważać zmianę nazwy Asystenta na Bard, nazywając go po prostu „Bard”. Zmiana ta wydaje się nieuchronna po bliższym przyjrzeniu się aplikacji Google w wersji 15.2, która ujawniła modyfikację w kilku linijkach kodu.
Początkowo użytkownicy byli witani komunikatem „Cześć! Jestem Asystent z Bardem”, ale teraz zaktualizowana wersja mówi: „Cześć! Jestem Bard, nowy eksperymentalny asystent AI na Twoim telefonie”. Ta zmiana sugeruje, że Google może być skłonny do skrócenia tytułu swojego nowego asystanta - jeszcze przed oficjalną premierą narzędzia.
W miarę jak amerykańska firma przygotowuje się do fuzji, niektóre zmiany zostały już wprowadzone w celu ulepszenia pierwotnego Asystenta. Co ciekawe, po drodze niektórzy użytkownicy zgłaszali problemy z działaniem - firma przyznała się do błędu i obiecało nadać priorytet związany z poprawą jakości działania oraz niezawodnością.
Aby to osiągnąć, niektóre funkcje zostaną usunięte z Asystenta. Wśród nich m.in takie jak sterowanie audiobookami i zarządzanie książkami kucharskimi za pomocą poleceń głosowych. Dodatkowo, funkcje takie jak zarządzanie stoperami i alarmami na inteligentnych wyświetlaczach i głośnikach, a także wysyłanie e-maili, filmów lub wiadomości audio za pomocą głosu - również zostaną wyeliminowane.
Coraz większa liczba użytkowników zwraca się do alternatywnych rozwiązań - czekając na ulepszenie Barda jako codziennego asystenta. Na początku 2024 roku w sieci zaczęły krążyć plotki o tym, że ChatGPT może stać się domyślnym asystentem głosowym na urządzeniach z Androidem. Spekulacje te zrodziły się z analizy pliku APK, które ujawniło potencjalną przyszłą funkcję uruchamiającą chatbota na smartfonach z zielonym robotem. Jednak - w przeciwieństwie do Asystenta Google i prawdopodobnie nadchodzącego asystenta Bard - nie jest wielce prawdopodobne, aby Google zdecydowało się dodać do swojego systemu natywną obsługę ChatGPT za pomocą głosu. To przecież bezpośrednia konkurencja firmy z Mountain View.
Czytaj też
Konkurencja nie śpi
Trwająca rywalizacja między OpenAI a Google stale ewoluuje. Do stawki dołączył także Microsoft. Podczas gdy modyfikacje w Asystencie mogą być związane z jego integracją z Bardem, nie jest pewne, czy ostateczny wynik naprawdę przewyższy ChatGPT pod względem codziennej użyteczności i jakości.
Oczekuje się, że Google zwiększy swoje wysiłki w zakresie AI i włączy sztuczną inteligencję do wszystkich swoich produktów i usług do 2024 roku. Firma poczyniła już znaczne postępy w tej dziedzinie. Modele AI zostały zintegrowane z Dokumentami Google, Gmailem czy YouTube.
Podczas premiery Pixela 8, Google zaprezentowało możliwości Bard w ramach Asystenta. Podkreślono, że ten asystent oparty na sztucznej inteligencji zapewni w pełni funkcjonalne doświadczenie, odróżniając go od innych chatbotów AI, które służą jedynie jako swoiste “opakowania” dla aplikacji internetowych. Prawdopodobnie dlatego Google nie wydało jeszcze oddzielnej aplikacji Bard na Androida lub iPhone’a.
Biorąc pod uwagę szybki postęp Google w integracji Bard z Asystentem, rynek czeka, by integracja została uruchomiona w nadchodzących tygodniach lub miesiącach. Dodanie możliwości generatywnej sztucznej inteligencji znacznie zwiększy funkcjonalność i inteligencję Asystenta. Ponadto integracja z Asystentem umożliwi Bardowi dostęp do informacji kontekstowych użytkownika pochodzących z Dysku, Gmaila i innych usług Google.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany