Reklama

Prywatność

Prawa człowieka na cenzurowanym. Strona internetowa Human Rights Watch niedostępna na Białorusi

Prezydent Władimir Putin w czasie konferencji przeprowadzonej 9 września 2021 r. przedstawił sposób integracji Białorusi z Rosją. Fot. kremlin.ru
Prezydent Władimir Putin w czasie konferencji przeprowadzonej 9 września 2021 r. przedstawił sposób integracji Białorusi z Rosją. Fot. kremlin.ru

Serwis organizacji Human Rights Watch, która zajmuje się ujawnianiem nadużyć względem praw człowieka, jest obecnie niedostępny na Białorusi. Oznacza to eskalację cenzury w sieci, znacząco wzmocnionej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

Reklama

Zespół Netblocks, który zajmuje się śledzeniem zakłóceń połączenia internetowego na świecie - m.in. z powodów politycznych - poinformował, że analiza danych sieciowych wykazała, iż strona internetowa organizacji pozarządowej Human Rights Watch jest niedostępna na Białorusi. To efekt decyzji prokuratora Mińska Olega Ławruchina i blokady Ministerstwa Informacji, które zdecydowało się na usunięcie dostępu do strony internetowej, poświęconej prawom człowieka.

Reklama

Jednocześnie, oznacza to eskalację cenzury w internecie od czasu inwazji Rosji na Ukrainę. Od marca bowiem Białoruś zablokowała wiele stron internetowych, uznając je za promujące „materiały ekstremistyczne”.

Czytaj też

W kraju zatrzymano także dwóch redaktorów Wikipedii. Powodem ich zatrzymania miało być redagowanie artykułów, które dotyczyły rosyjskiej inwazji, prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki i polityków opozycji.

Reklama

Cenzura w Rosji dotknęła Wikipedii

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, rosyjski rząd groził ukaraniem Wikipedii, jeśli ta nie usunie „fałszywych informacji” dotyczących wojny w Ukrainie. Roskomnadzor, rosyjski regulator rynku mediów, oskarżał też tę internetową encyklopedię o „celowe rozpowszechnianie dezinformacji wśród rosyjskich użytkowników”.

Przypomnijmy, że za podawanie fake newsów w Rosji – „fałszywych” zdaniem władz Kremla – grozi 15 lat więzienia. Związane jest to z niedawną decyzją Putina, wydaną już po wybuchu wojny ukraińsko-rosyjskiej.

Human Rights Watch to pozarządowa organizacja, która zajmuje się ochroną praw człowieka. Powstała w 1988 roku, a jej początki sięgają 1978 roku.

/NB

Chcemy być także bliżej Państwa - czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać - zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama