Technologie
Sztuczna inteligencja. Jakie szanse i wyzwania tworzy?
Jakie szanse roztacza przed ludzkością zastosowanie AI w praktyce? Co koniecznie trzeba zrobić w najbliższym czasie w Polsce w tym zakresie? Okazuje się, że odpowiedzi na te pytania nie są tak proste, jak mogłoby się wydawać.
W czwartek w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki odbył się wykład otwarty „Sztuczna inteligencja – szanse i wyzwania”, przeprowadzony przez prof. Aleksandra Mądrego, dyrektora Centrum Wdrożeniowego Uczenia Maszynowego MIT oraz szefa Działu Gotowości OpenAI. Został on zorganizowany dzięki współpracy Concilium Civitas i Gazety Wyborczej. Zapowiedziano już, że nie będzie to jedyne spotkanie tego typu.
Ważna świadomość szans
Na początku wykładu prof. Mądry wskazał, aby w rozmowach dotyczących sztucznej inteligencji być świadomym szans oferowanych przez tę technologię. Te z kolei można znaleźć m.in. w transporcie, medycynie czy edukacji i nauce.
„Musimy sobie uświadomić, że my jako ludzie nie wyewoluowaliśmy do tego, żeby myśleć np. o chemii. To nie jest coś, co przychodzi nam naturalnie. Współpraca naukowców ze sztuczną inteligencją w celu zrozumienia świata ciągle raczkuje, ale sądzę, że to umożliwi postęp, który będzie wspaniały” – powiedział prowadzący.
Czytaj też
Konieczność zmierzenia się z wyzwaniami
Jednocześnie profesor zauważył, że przy świadomości szans nie można zapominać o wyzwaniach stwarzanych przez AI. W gronie tychże znalazła się nieomylność sztucznej inteligencji, którą łatwo oszukać w pewnych przypadkach, kwestia pracy ludzi czy spełnianie oczekiwań ludzi przez AI. Podstawowym wyzwaniem jest jednak pytanie dotyczące tego, co sztuczna inteligencja powinna robić oraz kto powinien podejmować decyzje w tej sprawie.
Zdaniem prof. Mądrego, konieczne jest także rozpoczęcie dyskusji w Polsce na temat AI w krajowej gospodarce, nauce, kulturze, życiu codziennym i miejscu na świecie.
„Jestem absolutnie pewny, że AI zmieni wszystkie aspekty naszego życia. Ważne żebyśmy się upewnili, że te zmiany są na lepsze, a nie na gorsze” – wskazał prof. Aleksander Mądry.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany