Cyberbezpieczeństwo
Amerykańskie wodociągi zagrożone? Władze reagują: „To pilne”
Władze USA mówią wprost o zagrożeniu dla infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w kraju. „Ataki tego typu (…) mogą zakłócić dystrybucję czystej wody pitnej” – podkreślono w oficjalnym komunikacie. Dlatego postanowiono działać.
W środę 19 marca br. doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan oraz szef amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Micheal Regan skierowali do wszystkich gubernatorów w kraju specjalny list. Znajdowało się w nim zaproszenie na spotkanie dla stanowych sekretarzy odpowiedzialnych za takie obszary jak środowisko, ochrona zdrowia, bezpieczeństwo oraz ich zastępców.
USA: „Pilna potrzeba”
W treści wiadomości wskazano na pilną potrzebę omówienia spraw dotyczących ochrony infrastruktury wodociągowej przed cyberzagrożeniami.
EPA w oficjalnym komunikacie do sprawy podkreśla, że inicjatywa potwierdza zaangażowanie władz federalnych i stanowych na rzecz promowania cyberbezpieczeństwa w krytycznych dla państwa i obywateli sektorach.
Spotkanie odbędzie się dzisiaj (tj. czwartek, 21 marca) w formule zdalnej.
Czytaj też
Bezpieczeństwo Amerykanów. Nie wdrożono rozwiązań
Micheal Regan, komentując sprawę zaznacza, że infrastruktura wodno-kanalizacyjna to fundament codziennego życia, a wielu operatorów nadal nie wdrożyło odpowiednich zasad i rozwiązań dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Rada Bezpieczeństwa Narodowego i EPA zwracają uwagę na potrzebę przeprowadzenia dialogu na rzecz wprowadzenia szybkich poprawek oraz wzmocnienia współpracy między właścicielami i operatorami wspomnianej infrastruktury, a władzami stanowymi i federalnymi.
Amerykanie tworzą specjalną grupę
USA realizują również plan stworzenia specjalnej grupy zadaniowej ds. cyberbezpieczeństwa w sektorze wodnym, aby skuteczniej czuwać nad wysiłkami w celu zdefiniowania krótkoterminowych działań i strategii z myślą o ograniczeniu ryzyka cyberataków.
Czytaj też
Ataki na USA. Celem systemy wodne
Dlaczego to takie ważne? EPA w komunikacie podkreśla, że wrogie operacje dotykają infrastrukturę wodno-kanalizacyjną w całym kraju.
„Ataki tego typu, prowadzone przez cyberprzestępców i aktorów państwowych, mogą zakłócić dystrybucję czystej wody pitnej i pociągnąć za sobą kosztowne skutki” – wskazuje agencja.
Przykładem może być incydent z listopada ubiegłego roku, kiedy to hakerzy powiązani z Iranem zaatakowali infrastrukturę wodociągową w stanie Pensylwania (USA). Jak informowaliśmy, na skutek operacji obsługa dotkniętej infrastruktury musiała przełączyć się na operacje sterowane ręcznie i wyłączyć systemy zautomatyzowanego zarządzania pracą.
Wcześniej, bo w październiku 2018 r. inna grupa zaatakowała systemy miejskiej sieci wodociągowej w miejscowości Onslow w Karolinie Północnej. Podczas działań przeciwko spółce Jeffrey Hudson, sprawcy wykorzystali oprogramowanie ransomware.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].