Reklama

Wielka akcja CBZC wymierzona w przestępstwa o charakterze pedofilskim

Autor. CyberDefence24

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 100 osób podejrzanych o produkowanie treści przedstawiających seksualne wykorzystanie dzieci. Akcja pod kryptonimem „Game Over” była największą tego typu operacją w historii Biura. 

Jak podaje CBZC, akcję przeprowadzono w 19 listopada br., czyli w Międzynarodowym Dniu Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci.

Podczas ogólnopolskiej operacji dokonano 170 przeszukań i zatrzymano 100 osób, którym „przedstawiono również inne zarzuty o charakterze pedofilskim m. in. posiadania i rozpowszechniania treści CSAM”. Wobec 37 z nich zastosowano środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu. 

Reklama

Zatrzymano m.in. jednego z najbardziej aktywnych producentów materiałów pedofilskich

Osoby zatrzymane to mężczyźni w wieku od 18 do 75 lat” – informuje Biuro. Ujawnia, że wśród nich znaleźli się:

  • 38-letni mężczyzna, który był autorem nagrań przedstawiających seksualne wykorzystanie dziecka z jego najbliższego otoczenia rodzinnego. Mężczyzna okazał się jednym z 10 najbardziej aktywnych producentów i dystrybutorów treści CSAM z terenu Polski. Nielegalne treści zamieszczał na kilku forach pedofilskich;
  • 46 latek, który dopuścił się innej czynności seksualnej wobec 5 dzieci w wieku od 3 do 9 lat z tzw. „zaprzyjaźnionych" rodzin. Dodatkowo, na zabezpieczonych u zatrzymanego nagraniach ujawniono treści, na których poddaje się innym czynnościom seksualnym z ok. 10-letnim chłopcem;
  • mężczyzna, który podżegał matkę dziecka do obcowania płciowego z jej małoletnim, 9-letnim wówczas synem, oraz dopuszczenia się wobec niego innej czynności seksualnej. Zgromadzony materiał dowodowy wskazuje, że proceder mógł trwać około czterech lat;
  • blisko 40-letni mężczyzna, który utrwalał treści seksualne z wykorzystania 10-letniej pasierbicy, którą opiekował się pod nieobecność matki;
  • mężczyzna, który rejestrował treści o podłożu seksualnym z małoletnimi chłopcami poznanymi w pobliżu miejsca swojego zamieszkania.

Prowadzone czynności, doprowadziły również do identyfikacji dwóch małoletnich ofiar szantażu ze strony sprawców, których celem było uzyskanie ich nagich wizerunków (grooming i sextortion), a następnie rozpowszechnianie ich w środowiskach pedofilskich. Funkcjonariusze dotarli do ofiar, aby upewnić się, że przestępczy proceder został przerwany” – dodaje CBZC.

Czytaj też

Setki tysięcy materiałów pedofilskich

W trakcie czynności zabezpieczono 1655 urządzeń i nośników danych, na których znajdowało się minimum 600 tys. materiałów o charakterze pedofilskim oraz z zoofilią. U niektórych podejrzanych funkcjonariusze znaleźli też narkotyki, broń palną i amunicję.

Operacja była ściśle koordynowana z Departamentem ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej oraz z prokuratorami terenowymi z całego kraju. Do udziału w operacji dołączył Wydział do Walki z Handlem Ludźmi Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji, a działania wspierali policjanci z komend wojewódzkich i powiatowych Policji.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Była to już 7 tego typu akcja CBZC. Do tej pory przeprowadzono blisko 6,5 tys. przeszukań a zarzuty usłyszało 477 osób.

Nagranie z akcji „Game Over” dostępne jest poniżej:

YouTube cover video
Reklama
CyberDefence24.pl - Digital EU Ambassador

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Cyfrowy Senior. Jak walczy się z oszustami?

Komentarze

    Reklama