Polityka i prawo
Prezydent podpisał nowelizację prawa autorskiego. „Maraton dobiegł końca”
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowe prawo wejdzie w życie za miesiąc, z jednym wyjątkiem.
Informację 16 sierpnia podała Kancelaria Prezydenta. Nowela wdraża w Polsce unijną dyrektywę ws. prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (dyrektywa DSM) oraz dyrektywę SATCAB II (satelitarno-kablową).
Aby zrealizować wyżej wymieniony cel ustawodawca znowelizował ustawę z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz ustawę z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Kancelaria Prezydenta
Czytaj też
Co reguluje ustawa?
Jak czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta: w ustawie uregulowano kwestie związane m.in. z ujednoliceniem zasad licencjowania usług reemitowania utworów oraz rozpowszechnianiem programów radiowych i telewizyjnych udostępnionych w drodze wprowadzenia bezpośredniego.
Wdrożono także dozwolony użytek na potrzeby naukowe, dydaktyczne i zachowania zbiorów, rozszerzoną licencje zbiorową, nowe prawo pokrewne dla wydawców prasy oraz nową postać dozwolonego użytku baz danych objętych ustawą z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych.
Czytaj też
Twórcy doczekają się tantiem od platform
Ustawa reguluje także kwestie tantiem dla twórców z tytułu wykorzystania ich treści na platformach cyfrowych. Zatem dziennikarze, artyści i twórcy treści audiowizualnych będą otrzymywać godziwe i odpowiednie wynagrodzenie od Big Techów, korzystających z ich materiałów przy wyświetlaniu reklam.
Przypomnijmy, że Parlament uwzględnił kwestie tantiem, zgodnie z postulatami filmowców i mediów, dopiero po protestach tych obu grup.
„Stało się! 14 sierpnia 2024 roku Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie prawa autorskiego! Maraton dobiegł końca. Teraz czas na roztrenowanie - czyli na wprowadzenie w życie nowych przepisów, w tym negocjacje z platformami i korpotechami. Oby nie był to kolejny maraton, a sprint… Tak czy inaczej - warto marzyć i owe marzenia realizować” – skomentował w portalu LinkedIn Maciej Sobczyk, przewodniczący Gildii Scenarzystów.
„Wolne media. Zwyciężyliśmy! To wspaniały dzień dla dziennikarstwa!” – napisał z kolei w portalu X Bertold Kittel, dziennikarz śledczy.
Czytaj też
Kiedy zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o prawie autorskim?
Polska jako ostatni kraj w Unii Europejskiej wdraża dyrektywy DSM i SATCAB II. Nowe prawo wejdzie w życie po upływie miesiąca od dnia ogłoszenia z wyjątkiem art. 214, który wejdzie w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia.
Jest to przepis określający, że artyści wykonawcy utworu literackiego, publicystycznego, naukowego, muzycznego lub słowno-muzycznego będą uprawnieni do stosownego wynagrodzenia z tytułu publicznego udostępniania utrwalenia artystycznego wykonania w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym.
Kancelaria Prezydenta
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany