Polityka i prawo
Sejm przyjął ustawę o prawie autorskim. Czy artyści i media mogą odetchnąć?
W piątek 26 lipca Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Nowela zapewnia „godziwe i odpowiednie” wynagrodzenie za korzystanie z treści artystów i mediów przez platformy.
Senat przyjął w środę 24 lipca nowelę ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z poprawkami dotyczącymi mediów. Najważniejsza z nich zakłada, że mediatorem w ewentualnych sporach między wydawcami a platformami internetowymi ma być Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ustawa przewiduje też polubowne ustalenie wynagrodzenia w drodze negocjacji, a dopiero jeśli się to nie uda - mediację przeprowadzoną przez prezesa UKE.
Czytaj też
Mediacja UKE między Big Techami a mediami
Jak przekazał podczas posiedzenia senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu wiceminister kultury Andrzej Wyrobiec: „mediacja przyjmie formę orzeczenia administracyjnego ustalającego wartość wynagrodzenia lub sposób jego obliczenia”.
Wyrobiec zaznaczył, że określono terminy dla każdej czynności zarówno dla stron, jak i dla UKE. Całe postępowanie nie powinno trwać dłużej niż kilkanaście miesięcy. Dodatkowo, strony będą miały prawo do wniesienia sprzeciwu do sądu powszechnego specjalizującego się w sprawach własności intelektualnej, który będzie orzekać w terminach do 18 miesięcy dla pierwszej instancji i 12 miesięcy dla drugiej.
Wiceminister zapowiedział, że tematy, które nie zostały poruszone w nowelizacji, będą omawiane na Forum Prawa Autorskiego, które ma odbyć się 10 września.
Czytaj też
Tantiemy dopiero po protestach
Nowelizacja ustawy o prawie autorskim została uchwalona przez Sejm pod koniec czerwca i ma na celu wdrożenie unijnych dyrektyw SATCAB II i DSM, dotyczących prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym. Polska jest ostatnim krajem UE, który nie wprowadził tych regulacji.
Ustawa przegłosowana na piątkowym posiedzeniu Sejmu ma obecną formę za sprawą protestów - najpierw filmowców, a później mediów. Big Techy próbowały zachować swoje wpływy, m.in. przez lobbing polityków czy wysłanie zastraszającego listu do senatorów. Nie udało się to.
„Jest to najważniejsza zmiana prawa autorskiego w Polsce od 1994 roku, wprowadzająca niezbędne mechanizmy dostosowujące regulacje do współczesnych realiów cyfrowych. Nasze wieloletnie starania i postulaty znalazły odzwierciedlenie w finalnym tekście ustawy” – napisał ZAIKS w oświadczeniu wysłanym naszej redakcji.
Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Środowiska twórcze mają nadzieję, że prezydent podpisze nowelę.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: r[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany