Od soboty 17 lutego zaczął obowiązywać unijny akt o usługach cyfrowych (org. Digital Services Act - DSA). Od tego momentu wszyscy dostawcy usług pośrednich (w tym platformy społecznościowe) są zobowiązani do przestrzegania przepisów rozporządzenia. Brak zastosowania się do przepisów skutkować może poważnymi konsekwencjami.
Jak przypomina resort cyfryzacji, wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej obowiązują teraz ujednolicone procedury usuwania nielegalnych treści z sieci.
Platformy, których dotyczą przepisy, będą zobowiązane do raportowania pojawiających się tam nielegalnych treści. Nie mogą też korzystać z danych osób nieletnich oraz wrażliwych danych osobowych do profilowania w celach reklamowych.
Jak objaśnia ministerstwo w swoim komunikacie, „DSA nie narusza postanowień RODO, ma jednak odpowiadać za wprowadzanie dodatkowych rozwiązań, których celem ma być skuteczniejsza ochrona użytkowników”.
Za egzekwowanie przestrzegania przepisów DSA odpowiada Komisja Europejska. Brak dostosowania się firm do określonych regulacji może skutkować karą wynoszącą nawet 6 proc. globalnych przychodów za ostatni rok podatkowy. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.
Czytaj też
Nadrzędny cel regulacji
Warto zaznaczyć, że celem nadrzędnym regulacji ma być poprawa bezpieczeństwa użytkowników oraz usprawnienie walki z nielegalnymi treściami w sieci.
DSA wprowadza kontrolę nad sposobem moderowania treści, a także zwiększa szanse użytkowników na odwołanie się od decyzji podejmowanych przez wybrane platformy – usunięcie opublikowanej treści powinno być odpowiednio uzasadnione.
Więcej na ten temat dyskutowano m.in. podczas ostatniej edycji konferencji Cyber24Day, organizowanej przez naszą redakcję w panelu: ”Big Techy a wolność słowa. Dokąd zmierzamy?”
Czytaj też
Trochę historii
Historia dokumentu sięga jeszcze 2022 roku. To wtedy Parlament Europejski przegłosował Akt o usługach cyfrowych (DSA), a także akt o rynkach cyfrowych (DMA). Kolejne miesiące i lata przynosiły uszczegółowienie rozwiązań i stopniowe wprowadzanie ich w życie.
Tak było 25 sierpnia 2023 roku, kiedy to zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące bardzo dużych platform i wyszukiwarek internetowych (z których w UE miesięcznie korzysta ponad 45 milionów osób).
Więcej na temat listy podmiotów, które obowiązują te przepisy pisaliśmy na łamach CyberDefence24 m.in. tutaj. Z kolei w grudniu informowaliśmy, że lista została rozszerzona o dodatkowe strony.
Czytaj też
DSA w Polsce
Jak czytamy na stronie resortu cyfryzacji, ministerstwo pracuje obecnie nad projektem nowelizacji ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. „Będziemy występować o wpis do wykazu prac legislacyjnych” - wskazują urzędnicy.
Władze ministerstwa poinformowały też o przeprowadzeniu konsultacji dotyczących wdrażania unijnej regulacji. Jak pisaliśmy na łamach CyberDefence24, to podczas nich ustalono m.in., że to Urząd Komunikacji Elektronicznej powinien zostać wyznaczony jako koordynator do spraw usług cyfrowych. Z kolei Urząd oraz Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powinny odpowiadać za sprawiedliwy przebieg procesów odwoławczych.
To także podczas wspomnianych konsultacji, które rozpoczęły się 5 stycznia br. ustalono, że Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej powinien mieć kompetencje do przyznawania statusu tzw. zaufanych podmiotów.
„Będzie to jeden z najważniejszych filarów prawa cyfrowego, które zapewni firmom i pojedynczym użytkownikom bezpieczne korzystanie z sieci (…)” – stwierdził Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, argumentując potrzebę wdrożenia DSA i znaczenia tej regulacji dla rozwoju polskich firm.
Czy w związku z początkiem obowiązywania unijnego aktu możemy spodziewać się, że radykalne zmiany zaczną zachodzić już teraz? W środowej rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski stwierdził, że DSA nie doprowadzi do zmian „z dnia na dzień” a raczej należy spodziewać się długotrwałego procesu.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
/MG