Reklama

Polityka i prawo

Będzie regulacja technologicznych gigantów. Parlament Europejski za DSA i DMA

Autor. European Parliament (@Europarl_EN)/Twitter

Parlament Europejski wyraził zgodę na uregulowanie rynku cyfrowego – przegłosował Akt o usługach cyfrowych (DSA – Digital Services Act) oraz Akt o rynkach cyfrowych (DMA – Digital Market Act).

Reklama

Większością głosów we wtorek w Parlamencie Europejskim zaakceptowano obie regulacje: Akt o usługach cyfrowych i Akt o rynkach cyfrowych. Posłowie przyjęli tzw. akt o usługach cyfrowych 539 głosami za, przy 54 głosach przeciw i 30 głosach wstrzymujących się, a akt o rynkach cyfrowych - 588 głosami za, przy 11 głosach przeciw i 31 głosach wstrzymujących się.

Reklama
Reklama

Jak pisaliśmy na naszych łamach, pod koniec kwietnia br. Parlament Europejski i Rada osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów, które zakładają ostrzejsze regulacje wobec Big Techów. Oznacza to wprowadzenie zasad zapewniających większą odpowiedzialność platform cyfrowych wobec ich użytkowników. Co się w rezultacie zmieni?

Czytaj też

Co zawiera Akt o usługach cyfrowych?

Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton komentował regulacje słowami: „Dzięki DSA kończy się czas wielkich platform internetowych, które zachowują się tak, jakby były >>zbyt duże, by się nimi przejmować<<. DSA ustanawia jasne, zharmonizowane obowiązki dla platform – proporcjonalne do wielkości, wpływu i ryzyka”. Teraz też nie krył swojego zadowolenia z przyjęcia regulacji wobec Big Techów.

Komisja będzie miała nadzór nad bardzo dużymi platformami technologicznymi, w tym możliwość nakładania sankcji w postaci do 6 proc. światowych obrotów lub nawet zakazu działania na jednolitym rynku UE w przypadku powtarzających się poważnych naruszeń.

Digital Services Act (DSA) zawiera w praktyce: mechanizm umożliwiający użytkownikom łatwe oznaczanie nielegalnych i szkodliwych treści oraz umożliwiający platformom współpracę z tak zwanymi „zaufanymi podmiotami zgłaszającymi”; nowe obowiązki dotyczące identyfikowania użytkowników biznesowych na internetowych platformach handlowych. Więcej na temat nowych regulacji piszemy w tym tekście.

Akt o usługach cyfrowych będzie bezpośrednio stosowany w Unii przez 15 miesięcy po publikacji w dzienniku urzędowym UE (od jesieni br. lub od 1 stycznia 2024 roku).

Czytaj też

Jak informowaliśmy na naszych łamach , częścią szerszego pakietu regulacji w ramach DSA jest także unijny Kodeks Dobrych Praktyk w zakresie walki z dezinformacją. Zakłada on lepszą ochronę użytkowników przed fałszywymi informacjami i wymaga podjęcia od platform internetowych szeregu działań, by realnie walczyć z fake newsami.

Co zawiera Akt o rynkach cyfrowych?

Natomiast wśród zapisów Aktu o rynkach cyfrowych (DMA) znalazły się zapisy, które ograniczają gigantom możliwość preferencyjnego traktowania własnych usług i produktów w zakresie aplikacji, zakupów online, jak i reklamy.

Twórcy aplikacji będą mogli dystrybuować swoje produkty z pominięciem oficjalnych platform sprzedaży oprogramowania. Więcej na ten temat piszemy tutaj.

Akt o rynkach cyfrowych zacznie obowiązywać sześć miesięcy po publikacji w unijnym dzienniku urzędowym.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama