Reklama

Polityka i prawo

Strony dla dorosłych na celowniku Unii Europejskiej. W tle DSA

Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) zacznie obowiązywać kolejne platformy internetowe.
Akt o Usługach Cyfrowych (DSA) zacznie obowiązywać kolejne platformy internetowe.
Autor. Azzedine Rouichi/Unsplash

Na mocy Digital Services Act (unijny Akt o usługach cyfrowych) trzy strony z treściami dla dorosłych zostały uznane za bardzo duże platformy internetowe VLOP (org. Very Large Online Platform). Oznacza to, że będą musiały podjąć dodatkowe działania w celu ochrony użytkowników.

Reklama

W środę Unia Europejska wyznaczyła trzy strony przeznaczone dla dorosłych: Pornhub, Stripchat i XVideos, jako te, które będą podlegały bardziej rygorystycznym obowiązkom względem użytkowników, wynikającym z obowiązywania DSA (Akt o Usługach Cyfrowych).

Reklama

„Dziś (w ramach Digital Services Act) wskazujemy trzy dodatkowe duże platformy online” – napisał w środę na platformie X Thierry Breton, Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług.

„Tworzenie bezpieczniejszego środowiska online dla naszych dzieci jest priorytetem przy egzekwowaniu DSA” – mówił jeszcze w kwietniu br.

Reklama

Czytaj też

Kilka miesięcy na wdrożenie

Jak czytamy w serwisie cybernews.com Pornhub, XVideos i Stripchat w ciągu czterech miesięcy od momentu wyznaczenia, będą musiały zaadaptować dodatkowe środki mające na celu ochronę użytkowników (również nieletnich). Czy zastosują się do tych wskazań?

Jak pokazuje ostatni przykład platformy X, nie wszyscy podchodzą do nich zbyt poważnie. Kilka dni temu na łamach CyberDefence24 pisaliśmy o postępowaniu wobec medium należącego do Elona Muska, któremu zarzuca się brak przeciwdziałania nielegalnym treściom i dezinformacji. Platforma jest też oskarżana o naruszenia zobowiązań dotyczących przejrzystości.

Czytaj też

Czym jest Akt o usługach cyfrowych?

Akt o Usługach Cyfrowych (Digital Services Act) to zbiór zasad zapewniających większą odpowiedzialność platform cyfrowych wobec ich użytkowników. Od 25 sierpnia br. są zobowiązane m.in. do aktywnej moderacji treści.

Za nieprzestrzeganie opisywanych przepisów, firmom grożą kary wynoszące nawet 6 proc. globalnych przychodów za ostatni rok podatkowy. Więcej na temat DSA pisaliśmy na łamach CyberDefence24 w tym tekście.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:\*[email protected].\*

Reklama
Reklama

Komentarze