Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Oszustwo na pracownika banku. Seria zatrzymań

policja oszustwo na pracownika banku
Jeden z oszustów zatrzymanych przez policję.
Autor. Świętokrzyska Policja/policja.pl

Policja zatrzymała osoby biorące udział w popularnym oszustwie na pracownika banku. Wśród nich znajdują się 18-letni mężczyzna i 19-latka, którym grożą lata więzienia. Ta historia jest przestrogą dla nas wszystkich. 

Oszuści stosują różne sposoby, aby nakłonić swoje ofiary do podzielenia się danymi lub przelaniem oszczędności na kontrolowane przez nich rachunki. Jednym z popularniejszych jest metoda na pracownika banku.

Sprawcy podając się za przedstawiciela instytucji finansowej, starają się wzbudzić zaufanie i uśpić czujność rozmówcy. Pomimo licznych ostrzeżeń i kampanii edukacyjnych, wciąż nie brakuje ofiar oszustów

Czytaj też

Reklama

Modelowy przykład oszustwa na pracownika banku

Potwierdza to m.in. przypadek z ostatnich dni, opisany przez polską policję. W poniedziałek 13 stycznia br. na komisariat w Chmielniku zgłosił się mężczyzna, który zawiadomił funkcjonariuszy o oszustwie. 51-latek poinformował ich o odbytej kilka godzin wcześniej rozmowie telefonicznej z osobą podającą się za pracownika jego banku.

Głos w słuchawce miał przekazać komunikat o rzekomej kradzieży danych osobowych mężczyzny i zagrożeniu dla jego oszczędności. Fałszywy pracownik banku przekonał rozmówcę, że jedynym sposobem zabezpieczenia pieniędzy jest zrobienie przelewu na „bezpieczny” rachunek.

„51-latek przekonany o słuszności swoich działań, zrealizował kilka bankowych transakcji w kwocie 383 000 złotych” – podaje policja

Trudno o bardziej wzorcowy przykład oszustwa na pracownika banku. 

Czytaj też

Reklama

Oszuści w rękach policji

Sprawą zajęli się kieleccy funkcjonariusze. Po 3 dniach czynności udało się zatrzymać we Wrocławiu dwóch mężczyzn w wieku 19 i 43 lat. Dzień później w ręce policji trafił 59-letni mieszkaniec Dolnego Śląska.

„Mężczyźni usłyszeli zarzuty oszustwa, do którego się przyznali, a krótko później Sąd Rejonowy w Busku-Zdroju zdecydował o ich tymczasowym aresztowaniu na okres 2 miesięcy” – przekazuje policja. To jednak nie koniec. 

W środę 22 stycznia br. w województwie mazowieckim zatrzymano 18-latka i 19-latkę. Podejrzewa się ich o udział w oszustwie, którego ofiarą wspomniany wcześniej mężczyzna.  

Ostatnią ujętą osobą jest 20-latek. Wpadł w ręce policji w środę 23 stycznia w Warszawie. O losie wspomnianej trójki zdecyduje teraz sąd. 

Wszystkim grozi do 8 lat więzienia

Czytaj też

Reklama

Niewykluczone kolejne zatrzymania

„W wyniku swoich działań stróże prawa zabezpieczyli kilka tysięcy złotych, telefony komórkowe, laptopy oraz karty płatnicze” – opisuje policja. 

Tuż po złożeniu zawiadomienia przesz poszkodowanego bank miał zostać poinformowany o konieczności zablokowania transakcji dokonanych ze wskazanego rachunku. W ten sposób udało się zabezpieczyć część oszczędności mężczyzny. 

Funkcjonariusze nadal prowadzą czynności w sprawie, którą nazywają „rozwojową”. Nie można wykluczyć kolejnych zatrzymań. 

Czytaj też

W emocjach łatwo o błąd

Opisany przypadek powinien być przestrogą dla każdego z nasOszuści podszywają się pod instytucje zaufania publicznego, aby uśpić czujność i wzbudzić zaufanie

Dodatkowo, stosują różne techniki socjotechniczne. Pojawia się np. presja czasu („musisz działać natychmiast!” itp.) i/lub wagi sprawy („Twoje pieniądze są zagrożone!”). To typowe zagrywki sprawców, którzy starają się wywołać u nas silne emocje, jak m.in. strach, lęk czy panikę. A jak doskonale wiemy, w emocjach łatwo o błąd

Bądźmy czujni i ostrożni

Receptą jest zachowanie spokoju i szczególnej ostrożności. Jeśli ktoś prosi nas o przekazanie danych i/lub pieniędzy, najlepiej rozłączyć się i skontaktować bezpośrednio z infolinią banku bądź też udać się do najbliższego oddziału

Bądź świadomy zagrożenia i zapoznaj się z materiałem: Nie daj się oszustom. Sprawdzaj, czy naprawdę dzwoni do Ciebie pracownik banku.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama