Reklama

Armia i Służby

Oszustwo na pracownika banku. Wyłudzili 3 mln złotych

Jedna z akcji cyberpolicji
Jedna z akcji cyberpolicji
Autor. Oficjalne zdjęcia CBZC

Oszustwo na „pracownika banku” to bardzo popularny schemat działania przestępców. Tym razem cyberpolicja zatrzymała 8 osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i pranie brudnych pieniędzy. Oszuści wyłudzili duże pieniądze.

„Dzień dobry. Jestem pracownikiem banku. Środki zgromadzone na Pani koncie są zagrożone, dlatego trzeba je szybko przetransferować na konto techniczne. Ktoś chce Panią okraść” - tak mogła się zaczynać jedna z wielu rozmów, przeprowadzona przez przestępców, którzy wyłudzili od kilkudziesięciu osób w sumie ok. 3 mln złotych.

Podszywali się pod „pracowników banku”, którzy ostrzegają przed… rzekomym oszustwem, w ten sposób rzeczywiście oszukując.

Policjanci zatrzymali w sprawie 8 osób. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i prania tzw. brudnych pieniędzy.

W związku z dowodami zgromadzonymi przez Prokuraturę Regionalną w Lublinie, do zatrzymań doszło na terenie województwa łódzkiego, dolnośląskiego, wielkopolskiego, zachodniopomorskiego, a także pomorskiego. W akcji brali udział funkcjonariusze Zarządów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Lublina, Wrocławia, Gdańska, Szczecina, Krakowa i policjanci KMP Wrocław.

W stosunku do trzech z zatrzymanych zastosowano środek zapobiegawczy w postacie tymczasowego aresztowania, a wobec pięciu dozór Policji, poręczenie majątkowe i zakaz opuszczania kraju. Za zarzucane czyny podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Niewykluczone są dalsze zatrzymania w tej sprawie.

Czytaj też

Reklama

Schemat oszustwa

Jak dokładnie wyglądał schemat działania oszustów? Podszywali się pod pracowników banku, którzy nakłonili kilkadziesiąt osób do przekazania środków pieniężnych na tzw. rachunki techniczne. Chodziło o to, by rzekomo „zabezpieczyć swoje oszczędności”, a w rezultacie przestępcy wypłacali pieniądze ze wskazanych ofiarom kont.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama