Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Atak ransomware na Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie

Szczeciński ZUK padł ofiarą cyberprzestępców
Szczeciński ZUK padł ofiarą cyberprzestępców
Autor. Pixabay.com

Podmioty publiczne pozostają atrakcyjnym celem dla atakujących. Tym razem ofiarą cyberprzestępców padł Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie. Obecnie żadna grupa ransomware nie przypisuje sobie ataku.

W 2024 roku ataki ransomware na polskie instytucje publiczne niestety nie były niczym nadzwyczajnym. Wśród zaatakowanych podmiotów znalazły się m.in.: Starostwo Powiatowe w Świebodzinie, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sędziszowie Małopolskim, Powiatowy Urząd Pracy w Policach, Starostwo Powiatowe w Jędrzejowie, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu, Urząd Gminy w Sokołowie Podlaskim, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu czy Uniwersytet Zielonogórski.

Czytaj też

Reklama

Atak ransomware na ZUK Szczecin

Zakład Usług Komunalnych w Szczecinie poinformował, że 15 stycznia br. w godzinach wieczornych padł ofiarą ataku ransomware. Pliki przechowywane na serwerach ZUK zostały zaszyfrowane.

„Naruszenie dotyczyło danych z systemu m.in. programu do elektronicznego obiegu dokumentów oraz programów związanych z wystawianiem dokumentów księgowych w związku z czym naruszenie dotyczy petentów załatwiających swoje sprawy w Zakładzie Usług Komunalnych” – stwierdzono w komunikacie.

ZUK przekazał, że naruszenie ochrony danych osobowych dotyczy imion, nazwisk, adresów e-mail czy numerów telefonu. O zdarzeniu poinformowano odpowiednie służby oraz UODO. Zapytania do Inspektora Ochrony Danych można kierować drogą mailową ([email protected]) lub telefonicznie (91 48 57 132).

CERT Orange w cotygodniowym krajobrazie zagrożeń podkreślił, że dotychczas żadna z grup ransomware nie opublikowała informacji o przeprowadzeniu ataku.

Czytaj też

Reklama

Możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo

Nie mamy bezpośredniego wpływu na ataki ransomware na organizacje przetwarzające nasze dane osobowe. Możemy jednak zadbać o swój poziom bezpieczeństwa, m.in. poprzez stosowanie unikalnych haseł do każdego portalu, wykorzystywanie dwuetapowego uwierzytelniania czy zastrzeżenie numeru PESEL.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama