Reklama

Armia i Służby

Policja rozbiła gang podszywający się pod banki

Cyberpolicja w czasie zatrzymania sprawców
Cyberpolicja w czasie zatrzymania sprawców
Autor. cbzc.policja.gov.pl

Podszywanie się pod pracowników banku to standardowa metoda oszustów, by wyłudzić pieniądze od ofiar. W efekcie operacji cyberpolicji (CBZC) zatrzymano 13 osób, które zajmowały się tego typu działalnością przestępczą.

Policjanci Wydziału w Lublinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, przy wsparciu innych funkcjonariuszy z Wydziałów i Zarządów CBZC w kraju a także innych jednostek Policji, przeprowadzili operację wymierzoną w członków zorganizowanej grupy przestępczej - informuje serwis CyberDefence24 cyberpolicja.

Reklama

W operacji brała udział także Prokuratura Krajowa Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

Czytaj też

Oszuści podszywali się pod pracowników banków

Jak wyglądał schemat oszustwa? CBZC przytacza jeden z wariantów rozmowy, w czasie której przestępcy podszywali się pod pracowników banku: „Dzień dobry, jestem pracownikiem banku, w którym ma Pani/Pan założone konto. Zauważyliśmy na nim podejrzane operacje. Aby uchronić Pani/Pana środki konieczny jest ich transfer na konto techniczne. Pomogę Pani/Panu w tej operacji…”.

Reklama

Sprawcy dzwonili do losowo wybranych osób i podszywali się pod pracowników banków (o tym, czym jest spoofing pisaliśmy między innymi w tym tekście), wzbudzając u ofiar przekonanie, że ich pieniądze na rachunkach bankowych są zagrożone.

Pod pozorem chęci „ochrony środków” namawiali ich do zainstalowania na komputerze oprogramowania umożliwiającego zdalną kontrolę nad sprzętem. W ten sposób uzyskiwali dostęp do rachunków bankowych, a następnie przelewali środki ofiar na wcześniej założone (specjalnie do działań przestępczych) rachunki bankowe. Część osób - pod wpływem emocji i socjotechniki - sama przelewała zgromadzone środki na wcześniej przygotowane do tego konta bankowe. Na koniec - pieniądze były wypłacane przez przestępców w bankomatach głównie na terenie Warszawy.

Czytaj też

13 osób zatrzymanych

Zatrzymano 13 osób, które - używając metod socjotechniki - doprowadziły do instalacji na komputerze ofiary oprogramowania.

Reklama

Sąd Rejonowy Lublin-Zachód tymczasowo aresztował 8 członków grupy. Wobec 5 pozostałych zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze: zakaz opuszczania kraju, dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Funkcjonariusze zabezpieczyli kilkadziesiąt telefonów, komputery, kilkadziesiąt kart SIM, przenośne nośniki pamięci, dokumentację bankową i odzież, którą wykorzystywali oszuści podczas wypłat pieniędzy z bankomatów. Dodatkowo zabezpieczono sztabki złota, biżuterię, pieniądze w różnej walucie (część z nich może być fałszywa). Śledczy tymczasowo zajęli majątek przestępców na ponad 400 tys. złotych. Sprawa jest rozwojowa, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Materiał wideo z akcji cyberpolicji można obejrzeć poniżej:

YouTube cover video

Czytaj też

Budżet cyberpolicji

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24.pl, na ten rok Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie dysponowało budżetem rzędu 520 mln zł. Cyberpolicja ma przeznaczyć te środki na zwiększenie zatrudnienia, zakup sprzętu, budowę nowych siedzib i bieżące utrzymanie.

Potrzebni nowi funkcjonariusze CBZC

Dokładnie 12 stycznia CBZC obchodziło dwa lata swojej działalności. Jak wynika z naszych informacji, obecnie służbę w biurze pełni 604 funkcjonariuszy. W sumie w jednostce jest 800 stanowisk etatowych (zatem wolnych jest jeszcze blisko 200 miejsc). W momence uchwalenia nowej ustawy budżetowej liczba ta zwiększy się o kolejnych 500 wolnych etatów.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama