Reklama

Armia i Służby

Akcja cyberpolicji. Fałszywe telefony na "pracownika banku" i oszustwa na portalach sprzedażowych

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadziło kolejną operację.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości przeprowadziło kolejną operację.
Autor. CBZC

Cyberpolicja w ramach kolejnej operacji zatrzymała siedem osób, podejrzanych o oszustwa z wykorzystaniem mediów społecznościowych i platform zakupowych.

Reklama

Za kolejną operację odpowiadali funkcjonariusze Wydziału w Szczecinie Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości (w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Szczecinie). Cyberpolicja zatrzymała 7 osób, podejrzewanych o dokonywanie oszustw przy wykorzystaniu portali społecznościowych i zakupowych.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Dwie metody oszustów

Jak działali przestępcy? Jedną z metod była tzw. odwrócona transakcja na popularnych portalach sprzedażowych. Pokrzywdzony - wystawiając przedmiot na sprzedaż - otrzymywał od oszustów wiadomość o zakupie przedmiotu. W treści wiadomości znajdował się link - przekierowanie do fałszywej strony internetowej, wyłudzajacej dane logowania do bankowości elektronicznej. Za pośrednictwem tej strony sprawca otrzymywał dostęp do bankowości internetowej ofiary i w ten sposób dostawał też wgląd w jej rachunek bankowy.

Innym schematem działania przestępców było odbywanie rozmów telefonicznych i podawanie się za pracownika banku (to przestępstwo zwane spoofingiem - red.). Rozmówców przekonywano, że nieuprawnione osoby uzyskały dostęp do ich rachunku bankowego, dlatego trzeba „zabezpieczyć” środki. Ofiary namawiano do zainstalowania programów do zdalnej obsługi komputera. W ten sposób oszuści otrzymywali dostęp do bankowości pokrzywdzonych i sami realizowali przelewy na swoje rachunki lub przekonywali ofiary, aby te wpłacały środki na „bezpieczny” rachunek bankowy. Finalnie ich pieniądze trafiały prosto do „rąk” (a raczej na konta) przestępców.

Czytaj też

300 tys. zł strat

Większa część środków, pochodząca z oszustw była wpłacana na rachunki kryptowalutowe. Łącznie pokrzywdzeni stracili ponad 300 tys. zł.

W związku z działaniami operacyjno-śledczymi funkcjonariusze CBZC zatrzymali 7 osób podejrzewanych o oszustwa. Prokurator postawił im zarzuty, doszło do przesłuchań. Przeszukano także mieszkania, gdzie przebywali i zebrano dowody w postaci m.in. nośników danych. Śledztwo ma charakter rozwojowy, niewykluczone są kolejne zatrzymania.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:*[email protected].*

Reklama
Reklama

Komentarze