Cyberbezpieczeństwo
Brytyjczycy mogą pomóc Polsce. Powstaje nowa jednostka
Państwa NATO zmagają się z cyberatakami prowadzonymi często przez hakerów powiązanych ze służbami lub wojskiem wrogich państw. Polska jest tego najlepszym przykładem. Wielka Brytania pomoże sojusznikom i w tym celu tworzy zupełnie nową jednostkę.
Cyberataki na stałe wpisały się w krajobraz zagrożeń. Doskonale pamiętamy szczyt NATO w Warszawie (2016 r.), kiedy to sojusz oficjalnie uznał cyberprzestrzeń z jedną z domen konfliktów i wojen, na równi z lądem, powietrzem, wodą i kosmosem. Bieżące wydarzenia tylko potwierdzają taki stan rzeczy.
Czytaj też
Hakerzy Putina atakują Polskę
Państwa członkowskie są celem wrogich operacji w sieci. Najlepszym tego przykładem jest Polska, która mierzy się z wysoką aktywnością m.in. rosyjskich hakerów. Ich zaangażowanie wzrosło po inwazji na Ukrainę i wsparciu, jakie nasz kraj udzielał i nadal udziela Kijowowi.
Dodatkowo, nasz kraj pełni rolę hubu w kontekście niesienia pomocy naszemu sąsiadowi: przez terytorium RP prowadzone są np. transporty uzbrojenia.
Czytaj też
Ataki na sojuszników
Oczywiście „koszula bliższa ciału”, lecz z cyberatakami mierzy się całe NATO. Wystarczy spojrzeć na incydenty w m.in. USA, Francji czy Wielkiej Brytanii. Tam też hakerzy są aktywni, realizując szeroki katalog działań: od szpiegostwa po próby zakłócenia określonej infrastruktury.
Czytaj też
Wielka Brytania tworzy nową jednostkę
Mają na uwadze ryzyko, brytyjski rząd powoła nową jednostkę CIRC. Będzie odpowiedzialna za reagowanie na incydenty i wspieranie sojuszników oraz partnerów, którzy zostali dotknięci wrogimi cyberatakami.
Informacjami na temat inwestycji podzielił się w trakcie NATO Cyber Defence Conference (Londyn) Pat McFadden, minister ds. relacji międzyrządowych i Kanclerz Księstwa Lancaster. Jego wypowiedź przytacza serwis The Record Media.
Czytaj też
Brytyjczycy pomogą sojusznikom
Przedstawiciel brytyjskiego rządu wskazał, że projekt jest skierowany do państw reagujących na wrogie operacje wymierzone w ich infrastrukturę krytyczną. CIRC ma łączyć sektor prywatny i publiczny jego kraju w celu zaoferowania pomocy technicznej w zwalczaniu ataków hakerskich.
Na budowę nowej jednostki przeznaczono milion funtów. Pieniądze pochodzą z narodowego Funduszu Zintegrowanego Bezpieczeństwa. Więcej szczegółów nie poznaliśmy.
Czytaj też
Trzymajmy kciuki za naszych
Patrząc na deklaracje płynące z Londynu i przeznaczenie CIRC, Polska – jako członek NATO i kraj będący ważnym celem Rosji w sieci – mogłaby liczyć na wsparcie Brytyjczyków w przypadku wystąpienia poważnego incydentu. Należy jednak mieć nadzieję, że nigdy nie będzie takiej potrzeby, bo to oznaczałoby, że nasze służby i wojsko skutecznie poradziły sobie z wyzwaniem.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].