Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Nowy wyścig zbrojeń. NATO musi być na czele

NATO Mark Rutte Resolute Warrior 2024
Sekretarz Generalny NATO Mark Rutte podczas ćwiczeń Resolute Warrior 2024.
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

NATO oraz Wielka Brytania muszą podjąć działania w kierunku utrzymania się na czele wyścigu zbrojeń w obszarze sztucznej inteligencji – wskazał minister Pat McFadden w komunikacie brytyjskiego rządu. Pojawiły się plany powołania Laboratorium dla Bezpieczeństwa AI.

Walka o prym w dziedzinie sztucznej inteligencji już nie tylko trwa w zaciszu ośrodków naukowych. Coraz częściej pojawiają się publiczne wezwania do wysiłków umożliwiających utrzymanie przewagi nad adwersarzami w tym zakresie. 

Jak opisywaliśmy na łamach CyberDefence24, stanowisko tego typu pojawiło się w raporcie rocznym Komisji ds. Przeglądu Gospodarczego i Bezpieczeństwa USA-Chiny amerykańskiego Kongresu. W pierwszym punkcie dokumentu wskazano na konieczność stworzenia programu dla AI, analogicznego dla Projektu Manhattan sprzed 80 lat.

Czytaj też

Reklama

Wielka Brytania o prymie w dziedzinie AI

Blisko tydzień po doniesieniach ze Stanów Zjednoczonych, podobne słowa płyną z Londynu. Jak informuje Reuters, brytyjski rząd opublikował komunikat, w którym minister ds. relacji międzyrządowych i Kanclerz Księstwa Lancaster Pat McFadden wskazuje na konieczność utrzymania prowadzenia w wyścigu zbrojeń w obszarze sztucznej inteligencji przez NATO oraz samą Wielką Brytanię.

Stanowisko, którego pojawienie się jest związane z NATO Cyber Defence Conference w stolicy Zjednoczonego Królestwa, mówi o rosnącym zagrożeniu cyberatakami ze strony Rosji. Celem tychże są kraje wspierające Ukrainę i to one muszą podjąć „wszelkie działania” w celu zabezpieczenia się przed nimi.

Czytaj też

Reklama

Cyberwojna „na kolejnym etapie”. Odpowiedzią Laboratorium AI

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w atakach ma być „kolejnym etapem cyberwojny”. Według opublikowanych fragmentów wypowiedzi ministra, stała się ona codziennością, w której systemy obronne są cały czas testowane przez przeciwnika.

„W miarę rozwoju AI istnieje niebezpieczeństwo, że może zostać wykorzystana przeciwko nam, ponieważ adwersarze również zastanawiają się, jak wykorzystać sztuczną inteligencję na polach bitew” – wskazuje minister w wypowiedzi cytowanej w stanowisku.

Skala zagrożenia musi iść w parze z siłą naszej determinacji w walce z nim oraz ochronie naszych obywateli i systemów. Siedemdziesiąt pięć lat po założeniu NATO jest oczywiste, że potrzebujemy go bardziej niż kiedykolwiek.
Pat McFadden, brytyjski minister ds. relacji międzyrządowych i Kanclerz Księstwa Lancaster

Jednym z działań ma być powstanie specjalnego Laboratorium dla Bezpieczeństwa AI. Z założenia zajmować się będzie wpływem sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo oraz wykorzystanie tej technologii przez Rosję. Zgodnie z planami, członkami instytucji zostaną naukowcy oraz rządowi eksperci.

Kreml stale zaprzecza, jakoby miał jakikolwiek związek z cyberatakami na zachodnie kraje. Jednakże Microsoft w swoim Digital Defense Report ujawnił, że to właśnie Moskwa stoi za organizacją większości tego typu operacji, traktując je jako element wojny hybrydowej.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze