Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Operacja Rosji w Europie i Azji. Ryzyko dla Polski

polska rosja szpiegostwo
Ryzyko operacji szpiegowskiej Rosji w Polsce.
Autor. pxhere.com/CC0 / MFA Russia (@mfa_russia)/X / Modyfikacje: CyberDefence24

Rosja kontynuuje operacje szpiegowskie w Europie i Azji, zwłaszcza w obszarze postradzieckim. Najnowsze działania pokazują, czego szuka Kreml i po jakie narzędzia sięgają jego służby. 

Hakerzy są ważnym elementem działań zmierzających do realizacji celów strategicznych przez państwa. Do ich zadań należą m.in. próby zniszczenia lub zakłócenia określonej infrastruktury lub kradzież wartościowych danych

Rosja jest jednym z tych krajów, który aktywnie wykorzystuje swój potencjał cyber, prowadząc operacje wymierzone nie tylko w Ukrainę, ale i inne państwa na świecie. Najnowszy przykład doskonale to pokazuje. 

Czytaj też

Reklama

Kilkadziesiąt ofiar hakerów

Specjaliści Insikt Group wykryli trwającą kampanię cyberszpiegowską, za którą stoi grupa TAG-110 wykazująca podobieństwa z APT28 (znaną również jako Fancy Bear), powiązaną z kolei z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. 

Celem hakerów są przede wszystkim podmioty rządowe, instytucje edukacyjne i organizacje zajmujące się prawami człowieka z Europy oraz Azji Środkowej i Wschodniej. 

Od lipca 2024 r. zidentyfikowano 62 ofiary w 11 krajach” – czytamy w raporcie. „Najbardziej znaczące incydenty” miały mieć miejsce w Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

Czytaj też

Reklama

Kradzież poufnych danych

Hakerzy rozsyłają wiadomości mailowe lub wykorzystują podatności, aby uzyskać początkowy dostęp. Następnie sięgają po złośliwe oprogramowanie HATVIBE w celu instalacji backdoora CHERRYSPY, umożliwiającego kradzież danych, w tym informacji poufnych.

Czytaj też

Reklama

Rosyjska strategia. Hakerzy pomagają Putinowi

Eksperci twierdzą, że ataki TAG-110 są prawdopodobnie częścią szerszej rosyjskiej strategii w zakresie pozyskiwania informacji wywiadowczych na temat sytuacji geopolitycznej i wpływów w państwach postradzieckich. 

„Zebrane w trakcie kampanii dane wywiadowcze prawdopodobnie pomagają Rosji wzmocnić działania militarne i zrozumieć dynamikę sytuacji w regionie” – wskazano w raporcie Insikt Group. 

Czytaj też

Ryzyko dla Polski

Eksperci prognozują, że TAG-110 będzie kontynuować wrogie kampanie ukierunkowane na szpiegostwo. Ich działania najpewniej obejmą Azję (kraje postradzieckie), Ukrainę i jej sojuszników. Takie nastawienie nie może dziwić. Wynika to z faktu, że wspomniane regiony są ważne dla Moskwy, zwłaszcza po decyzji o pełnoskalowej inwazji na naszego wschodniego sąsiada. 

A pamiętajmy, że Polska jest krajem, który silnie pomaga Kijowowi. Z tego względu nasz kraj znajduje się w kręgu szczególnego zainteresowania rosyjskich służb. O zagrożeniu ze strony Rosji, w tym szpiegostwie, rozmawialiśmy z gen. dyw. Karolem Molendą, Dowódcą Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze