Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Obrona przed Rosją. Ukraina chce szkolić innych

hacker
Hacker
Autor. shutterstock

Ukraina oferuje szkolenia na podstawie swoich wojennych doświadczeń. W ramach inwazji Rosja zwiększyła liczbę wrogich operacji oraz poziom ich zaawansowania. Na tej wiedzy mają skorzystać inne państwa.

Ukraiński zespół reagowania na incydenty (CERT-UA), działający w ramach Państwowej Służby Łączności Specjalnej i Ochrony Informacji (SSSCIP), uruchomił nową usługę szkoleniową, która ma rozwijać zdolności innych państw w zakresie cyberbezpieczeństwa i odporności. TRYZUB powstał we współpracą z platformą CYBER RANGES. 

Czytaj też

Reklama

Doświadczenie prosto w wojny

Jak wskazują ukraińscy specjaliści, nowa usługa pozwala na precyzyjne modelowanie cyberataków na podstawie informacji wywiadowczych dotyczących faktycznych zagrożeń występujących w sieci. Dzięki temu eksperci z np. SOC-ów czy CSIRT-ów z całego świata mogą nabywać wiedzę na bazie doświadczeń Ukrainy, będącej celem rosyjskiej agresji. 

Czytaj też

Reklama

Wojna pozwoliła ulepszyć wiele procesów

komunikacie do sprawy SSSCIP podkreśla, że wzrost liczby i zaawansowania wrogich cyberataków w ramach pełnoskalowej inwazji sprawił, że ukraińskie „bezpieczniki” zdobyły unikalne doświadczenie w zakresie cyberobrony.

Pozwoliło to na ulepszenie metod monitorowania i reagowania na incydenty, a także opracowanie nowego podejścia do przeciwdziałania zagrożeniom. Przykładowo, wdrożono nowoczesne narzędzia do ochrony infrastruktury cywilnej czy obiektów wojskowych. 

Czytaj też

Reklama

Symulacja ataku hakerów Putina

TRYZUB obejmuje scenariusze szkoleniowe oparte na wojennych doświadczeniach. Pozwala na przeprowadzenie symulacji prawdziwego ataku zaawansowanych rosyjskich grup hakerskich, jak np. Sandworm czy Gamaredon, wymierzonego w m.in. infrastrukturę krytyczną. 

SSSCIP zaznacza, że usługa jest przeznaczona przede wszystkim dla wojska, operatorów IK czy administracji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze