Reklama

Armia i Służby

Pieniądze na nową jednostkę Wojska Polskiego. Szef MON zabrał głos

wojsko polskie siły zbrojne rp mon
Kursu taktyczno-dowódczy "UŁAN" żołnierzy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej.
Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL)/X

W Wojsku Polskim formowana jest nowa jednostka, która będzie odpowiedzialna za rozwijanie i wdrażanie w Siłach Zbrojnych RP technologii sztucznej inteligencji. Wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz odniósł się do kwestii finansów.  

Sztuczna inteligencja jest odmieniana w Polsce przez wszystkie przypadki. I dobrze, bo to technologia, która przez część ekspertów uznawana jest za „największą rewolucję” w branży, z jaką kiedykolwiek mieliśmy do czynienia. Do tego dochodzi synergia AI z robotyką, którą już teraz musimy brać pod uwagę. Dotyczy to również, a może przede wszystkim, wojska. 

Dalsza część materiału pod filmem o sztucznej inteligencji w m.in. wojsku.

Reklama

Rząd daje miliard złotych na polską AI

Państwo nie chce przespać ważnego momentu, stąd pojawiają się kolejne inicjatywy. Mówimy o planach i przedsięwzięciach w różnych obszarach i na wielu poziomach. Sztucznej inteligencji sporo miejsca poświęcono w m.in. Strategii Cyfryzacji Państwa, gdzie wskazano, że 50 proc. firm i 80 proc. urzędów do 2035 roku ma korzystać z tej technologii.

Jednak rozwój i wdrażanie AI wiąże się z dużymi nakładami finansowymi. Wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, podczas konferencji prasowej przed podpisaniem listu intencyjnego w sprawie Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji, przekazał, że rząd przeznaczy miliard złotych na polską sztuczną inteligencję.

Czytaj też

Reklama

AI w Wojsku Polskim

Zyskać ma nie tylko sektor cywilny: administracja i biznes. Docelowo AI powinna stanowić o sile i potencjale Wojska Polskiego. Ambitne plany przedstawiono w resortowej strategii AI do 2039 r., opracowanej przez MON i przyjętej we wrześniu. Wskazano w niej, że dzięki tej technologii Siły Zbrojne RP mogą m.in. podnieść zdolności bojowe czy poprawić szybkość i skuteczność podejmowanych decyzji. 

W październiku br. przed naszymi kamerami wiceminister obrony Cezary Tomczyk podkreślał, że wojsko musi iść z duchem czasu. 

„To jedna z najbardziej rozwijających się domen (AI – red.) w tej chwili. (…) Dzisiaj na współczesnym polu walki kwestie sztucznej inteligencji są na razie raczkujące, a na pewno za chwilę będą kluczowe” – zaznaczył w wówczas przedstawiciel MON. 

Dalsza część materiału pod wywiadem z wiceministrem obrony Cezarym Tomczykiem.

Ambitne plany wojska związane z AI ma realizować zupełnie nowa jednostka, która powstaje w SZ RP. Mowa o Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji (CISI), podlegającym Wojskom Obrony Cyberprzestrzeni. Jako pierwsi informowaliśmy o szczegółach przedsięwzięcia w materiale: Wojsko Polskie tworzy nową jednostkę

Czytaj też

Reklama

Kosiniak-Kamysz: są pieniądze na nową jednostkę

Wspomniany wcześniej list intencyjny dotyczący Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji podpisał też wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Jak zaznaczył podczas tego wydarzenia, polskie wojsko potrzebuje AI i co ważne, jest już gotowe na tę technologię

Odpowiadając na nasze pytanie, zadeklarował publicznie, że pieniądze przeznaczone na formowanie Centrum Implementacji Sztucznej Inteligencji są zabezpieczone a znaczenie innowacyjnych rozwiązań dla SZ RP podkreślono w przyjętej we wrześniu strategii resortu. 

Dodatkowo, przedstawiciel rządu liczy, że z puli 1 mld zł na AI jak największa część zostanie przeznaczona na rozwój technologii podwójnego zastosowania tak, aby równocześnie zyskało wojsko oraz sektor cywilny.

gawkowski kosiak-kamysz mon
Od lewej: Krzysztof Gawkowski (wicepremier i minister cyfryzacji) oraz Władysław Kosiniak-Kamysz (wicepremier i minister obrony narodowej) / Konferencja prasowa z okazji podpisania listu intencyjnego w sprawie Rady Funduszu Sztucznej Inteligencji.
Autor. Jakub Borowski/Defence24

Czytaj też

Wojsko Polskie rośnie

Wicepremier zaznaczył też, że poszczególne jednostki Wojska Polskiego, dowódcy, generałowie, na czele z Szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesławem Kukułą, rozumieją, jak ważny jest rozwój cyfrowy armii. 

Szef MON wyjaśnił, że dzięki sztucznej inteligencji armia będzie mogła np. znacząco efektywniej analizować dane oraz lepiej zarządzać kadrami. Jak przypomniał, obecnie SZ RP liczą 205 tys. żołnierzy, co sprawia, że nasz kraj zajmuje 3 miejsce wśród najliczniejszych sił w NATO (za USA i Turcją). Tak liczna armia wymaga sprawnej koordynacji działań a AI to umożliwia. 

Czytaj też

Szef MON: sięgamy po nowoczesny sprzęt

Władysław Kosiniak-Kamysz nawiązał także do kwestii zakupów. Zaznaczył, że kluczowe jest wyposażanie polskiego wojska w sprzęt kompatybilny z innymi rodzajami uzbrojenia, również sojuszników. Wskazał, że Polska kupuje nowoczesny sprzęt, który już posiada elementy technologii AI lub też będzie nimi dysponował po wdrożeniu stosownych aktualizacji. 

W ocenie szefa MON rozwijanie innowacyjnych technologii wojskowych to przestrzeń do współpracy międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że już teraz nad AI intensywnie pracują Amerykanie czy Koreańczycy. Nasz kraj też może na tym skorzystać.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama