Reklama

Armia i Służby

Ukraina walczy nie tylko z Rosją

ukraina policja
Ukraińska policja
Autor. Ukraina cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Ukraina walczy nie tylko z Rosją. Organy ścigania muszą mierzyć się również ze skalą przestępczości, zarówno krajowej, jak i międzynarodowej. Policja przedstawiła raport. 

Inwazja Rosji na pełną skalę z 24 lutego 2022 r. sprawiła, że Ukraina weszła w stan regularnej wojny. Jej wojsko, służby i organy ścigania musiały dostosować się do zaistniałych warunków, wywołanych bezprecedensową agresją sił Putina. Rozpoczęła się walka z okupantem oraz jego sprzymierzeńcami.

Reklama

Zadaniem podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo naszego wschodniego sąsiada stało się wyłapywanie osób, które np. nawiązały współpracę z wrogiem na szkodę kraju. Mówimy o m.in. dywersantachsabotażystach czy zwykłych szpiegach.

W tej wymagającej wojennej rzeczywistości funkcjonariusze nie mogą jednak zapominać o innych swoich obowiązkach. Chociażby o walce z cyberprzestępczością.

Czytaj też

Grupy przestępcze

Ukraińska cyberpolicja przedstawiła raport za ubiegły rok. Wskazano w nim, że sądy zajmowały się postępowaniami karnymi dotyczącymi 42 grup przestępczych prowadzących nielegalne działania w cyberprzestrzeni. Łącznie mowa o 191 osobach, które popełniły 731 przestępstwa, z czego najwięcej oszustw (438).

Reklama

Ukraina. Praca cyberpolicji

Funkcjonariusze w 2023 r. mieli zbadać ponad 6,4 tys. przestępstwwykryć 3,6 procederów i powiadomić 1,7 tys. osób o podejrzeniach. Do sądu trafiły akty oskarżenia przeciwko 1,3 tys.

Międzynarodowe operacje Policji

Ważnym obszarem działalności organów ścigania jest współpraca z zagranicznymi partnerami w ramach prowadzonych dochodzeń. Jak czytamy w raporcie ukraińskiej cyberpolicji, w ostatnich miesiącach zainicjowano i zaangażowano się w 18 międzynarodowych operacji

ukraina cyber policja
Ukraińska policja - międzynarodowa współpraca cyberpolicji.
Autor. Ukraińska cyberpolicja/cyberpolice.gov.ua

Czytaj też

Gang ransomware

Na naszych łamach opisywaliśmy m.in. rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się atakami z użyciem oprogramowania ransomware. Sprawcy za cel wzięli największe firmy na świecie, w tym z m.in. Francji, Norwegii, Niemiec, Holandii, Kanady i USA. Swoją działalność rozpoczęli w 2018 r.

Reklama

Według organów ścigania, w ciągu kilku lat aktywności grupa zaszyfrowała ponad 1000 serwerów globalnych firm. Jej działalność doprowadziła do strat wynoszących ponad 3 mld hrywien (ponad 329 mln zł).

„Dzięki wielomiesięcznym wysiłkom ukraińskich funkcjonariuszy oraz ich kolegów z USA, Norwegii, Holandii, Niemiec i Francji udało się zidentyfikować lidera grupy hakerskiej oraz jego czterech najaktywniejszych wspólników” – ogłosił w listopadzie ub. r. naczelnik departamentu cyberpolicji Jurij Wychodec.

Czytaj też

Kradzież pieniędzy z kont

Innym przykładem może być likwidacja grupy przestępczej, zajmującej się wykradaniem pieniędzy z kont obywateli Unii Europejskiej. Wśród ofiar znajdowali się m.in. Polacy. W proceder zaangażowanych było ponad 40 osób z różnych stron Ukrainy, a łączna wysokość strat w wyniku procederu wyniosła 3 mln hrywien (ok. 350 tys. zł). 

Nowe fakty w sprawie znajdziecie pod linkiem: Polacy i Czesi okradani przez Ukraińców. Nowe fakty.

Czytaj też

Policyjny telefon

Cyberpolicja naszego wschodniego sąsiada zwraca również uwagę na prospołeczne inicjatywy. Poza informowaniem na tematy bieżące związane z cyberbezpieczeństwem, funkcjonariusze pomagali obywatelom, angażując się w pracę specjalnego call center. W jego ramach w 2023 r. obsłużono ponad 246 tys. połączeń, których tematyka dotyczyła m.in. zasad higieny cyfrowej. 

Wojna z Rosją

Nie można również pominąć walki z rosyjskimi operacjami informacyjno-psychologicznymi, w której aktywnie uczestniczy również ukraińska cyberpolicja. 

W raporcie przywołano przykład projektu „MRIA”, którego celem jest przeciwstawienie się Kremlowi na froncie informacyjnym. W efekcie podjętych wysiłków miało udać się zablokować blisko 13 tys. zasobów sieciowych należących do Rosji.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama