Social media
Operacja Rosji w Niemczech. Przeciwko Ukrainie
W Niemczech wykryto kampanię Rosji, której celem było uderzenie w Ukrainę i osłabienie woli jej dalszego wspierania przez Berlin. Moskwa chciała wpłynąć na obywateli naszego zachodniego sąsiada.
Niemiecki tygodnik Der Spiegel wskazuje, że eksperci Ministerstwa Spraw Zagranicznych wykryli kampanię Rosji prowadzoną na platformie X (dawniej Twitter), należącą do Elona Muska. W efekcie w rządzie mają rosnąć obawy dotyczące zewnętrznej ingerencji w procesy demokratyczne, w tym wybory.
Czytaj też
Rosyjska kampania. Rozbudowana sieć fałszywych kont
Działania ze strony Kremla zostały wykryte podczas analizy wpisów na X, którą zlecił niemiecki MSZ. Specjaliści użyli specjalnego oprogramowania, które pozwoliło odkryć rozbudową sieć fałszywych kont, rozpowszechniających dezinformację i prorosyjską propagandę w języku niemieckim.
Jak podają lokalne media, analiza dotyczyła okresu od 20 grudnia 2023 r. do 20 stycznia br. W jej trakcie zidentyfikowano ponad 50 tys. nieautentycznych profili. Wysłano z nich łącznie ponad milion wpisów. Były dni, kiedy wykrywano 200 tys. tego typu tweetów.
Czytaj też
Wsparcie dla Ukrainy
Za pomocą kampanii Kreml chciał m.in. podważyć poparcie dla Ukrainy. Der Spiegel podkreśla, że w udostępnianych wpisach pojawiały się np. twierdzenia, że rząd zaniedbuje obywateli, aby pomagać Ukrainie.
To typowe zachowanie dla Kremla, który stara się osłabić relacje Kijowa z Zachodem, podważyć zaufanieobywateli tych państw do naszego wschodniego sąsiada. Moskwa zdaje sobie sprawę, że Ukraina jest silna dzięki wsparciu, jakie niesie jej społeczność międzynarodowa, dlatego chce to zburzyć.
Czytaj też
Potencjał Rosji
Narzędziem są nie tylko siatki fałszywych kont w social mediach. Rosja wykorzystuje też aktywnie swoich propagandystów – od tych z wysokiego szczebla władzy, po działających na szczeblu lokalnym. Ukraińskie służby regularnie demaskują kolejnych „pomocników” Kremla, którzy próbują np. nakłonić obywateli naszego wschodniego sąsiada do „obozu” i przejścia na stronę okupantów.
Przykłady operacji SBU znajdziecie w specjalnej zakładce: Wojna na Ukrainie.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].