Armia i Służby
Ukraińcy okradali Polaków i Czechów. Akcja policji
Działająca w Ukrainie grupa przestępcza wykradała pieniądze z kont obywateli UE, w tym Polaków i Czechów. Organy ścigania mówią o milionowych stratach. Jest film z policyjnej akcji.
W Kijowie rozbito grupę przestępczą specjalizującą się w oszustwach. Według lokalnej prokuratury, organizacja działała na terenie naszego wschodniego sąsiada od 2021 r. Wykorzystując phishing, wykradała środki z kont obywateli Czech, Polski i innych państw UE.
Czytaj też
Członkowie grupy
Śledztwo wykazało, że w proceder zaangażowanych było ponad 40 osób z różnych stron Ukrainy. Każda z nich miała jasno określone zadania.
Wśród nich znajdowali się programiści, którzy byli odpowiedzialni za tworzenie i zarządzanie siatkami botów na Telegramie oraz kampanii phishingowych. Ponadto, mieli zagwarantować anonimowość pozostałym członkom i prowadzić „konsultacje" pokazujące, jak ukryć przestępczą działalność w sieci.
Czytaj też
Jak działali przestępcy?
Przestępcy wyszukiwali ofiary na czeskich stronach przeznaczonych do zakupów online. Posługując się technikami socjotechniki, namawiali odbiorców do klikania w linki phishingowe, tłumacząc to koniecznością uiszczenia opłaty za towar lub usługę.
Wejście na stronę i wpisanie tam danych skutkowało przekazaniem ich sprawcom. Dzięki temu członkowie grupy mogli np. wypłacać środki z kont ofiar.
Czytaj też
Skradzione pieniądze
Przestępcom przysługiwało „wynagrodzenie" w postaci 30 proc. z kwoty skradzionej z danego rachunku. Zgodnie z policyjnymi danymi, obcokrajowcy zostali oszukani na łączną kwotę blisko 3 mln hrywien (ok. 353 tys. zł).
Tylko od lutego br. organizatorzy procederu mieli zarobić blisko 1 mln dol. (z różnych źródeł, np. nielegalne inwestycje, obrót kryptowalutami).
Czytaj też
Międzynarodowa akcja
W akcji rozbicia organizacji wzięli udział funkcjonariusze ukraińskiej cyberpolicji, wydziału śledczego oraz czeskich organów ścigania (policjanci udali się na Ukrainę).
Przeprowadzono 29 przeszukań w obwodach kijowskim, dniepropietrowskim, kirowogradzkim, tarnopolskim, połtawskim i czernihowskim. Zabezpieczono blisko 60 laptopów, sprzęt komputerów, kilkadziesiąt telefonów, 75 tys. dol., karty bankowe i SIM, 6 samochodów oraz liczne dokumenty (poniżej nagranie z policyjnej akcji).
Na ten moment zatrzymano 3 organizatorów procederu oraz 5 osób biorących udział w nielegalnej działalności. Grozi im do 12 lat więzienia i konfiskata mienia.
Wobec pozostałych członków grupy niebawem mają zostać podjęte dalsze czynności.
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Flaczki
Odrazu bym ich wyslal na front!
user_1050373
Deportacja i na linie frontu!!!