Reklama

Armia i Służby

Pomoc dla Ukrainy. Ponad 120 mln euro na pociski i nie tylko

wojna na ukrainie inwazja Rosji wojsko czołg
Inwazja Rosji - ukraiński czołg na froncie.
Autor. Rubizh Brigade/Defense of Ukraine (@DefenceU)/X

Holandia przekazała Ukrainie pakiet wsparcia o wartości 122 mln euro. Mowa o pieniądzach na zakup sprzętu, amunicji, ale nie tylko. Miliony popłynęły również na inny cel.

Agresja Rosji na Ukrainę nie ustaje. Nasi sąsiedzi walczą, aby nie tylko odpierać ataki sił Putina, ale również wypychać wroga z okupowanych terenów kraju. Na sytuację na froncie ma wpływ pomoc, jaką Kijów otrzymuje ze strony Zachodu

Reklama

W obliczu wojny cenny jest wojskowy sprzęt, uzbrojenie i amunicja. To zasoby, które są najmocniej eksploatowane i narażone na zużycie. Dlatego tak ważne jest udzielanie regularnego wsparcia, aby pokrzyżować plany Kremla a inwazja Rosji zakończyła się niepowodzeniem

Samobieżna armatohaubica Krab na Ukrainie
Samobieżna armatohaubica Krab na Ukrainie
Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Czytaj też

Sprzęt dla Ukrainy

W poniedziałek (tj. 29 stycznia br.) holenderski rząd poinformował o przekazaniu Ukrainie pakietu wsparcia o wartości 122 mln euro. Co obejmuje? 

Reklama

W oficjalnym komunikacie do sprawy wskazano na zakup pocisków artyleryjskich (87 mln euro). 25 mln euro zostanie wpłaconych do Międzynarodowego Funduszu na Rzecz Ukrainy z myślą o nabyciu sprzętu wojskowego. Na tym nie koniec.

Przekazany przez Polskę BRDM-2 na Ukrainie.
Przekazany przez Polskę BRDM-2 na Ukrainie.
Autor. Dowództwo Zjednoczonych Sił Zbrojnych Ukrainy

Wojna na Ukrainie. Miliony od Holandii

W pakiecie uwzględniono również środki podnoszące cyberobronę naszego wschodniego sąsiada. Holenderski rząd wyłożył 10 mln euro na m.in. rozbudowę infrastruktury informatycznej na Ukrainie.

Czytaj też

Ukraina. Cel Rosji

To cenne wsparcie z perspektywy kraju, który jest nieustannie nękany wrogimi cyberatakami. Grupy powiązane z rosyjskimi służbami specjalnymi nie rezygnują z kampanii przeciwko ukraińskim sieciom i systemom. Celem hakerów jest m.in. kradzież cennych danych oraz próby zakłócenia lub nawet zniszczenia infrastruktury

Reklama

Atak na Kyivstar

Przykładem poważnego cyberataku na Ukrainę może być operacja wymierzona w wiodącego operatora telekomunikacyjnego Kyivstar. Informacje na temat incydentu ujawniono 12 grudnia ubiegłego roku i dla wielu obserwatorów był to jeden z najpoważniejszych cyberataków od początku inwazji Rosji z 24 lutego 2022 r. 

Jak wskazywaliśmy, w wyniku działań hakerów doszło do zakłócenia świadczenia usług. Zniszczono tysiące serwerów i komputerów operatora. Posiadany dostęp do infrastruktury Kyivstar umożliwiał sprawcom kradzież danych, w tym wiadomości SMS. 

„Ten cyberatak to ważne ostrzeżenie zarówno dla Ukrainy, jak i całego Zachodu” – stwierdził na łamach agencji Reutera Ilija Witiuk, szef departamentu cyberbezpieczeństwa SBU. Jest prawie pewien, że za operacją stoi Sandworm, grupa powiązana z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. 

Czytaj też

Pakiet pomocy dla Ukrainy

Przypomnijmy, że wcześniej Holandia przekazała 100 mln euro, z których Ukraińcy kupili systemy obrony powietrznej, amunicję i części zamienne, oraz 130 mln na pociski artyleryjskie 155 mm.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama