Armia i Służby
Polacy i Czesi okradani przez Ukraińców. Nowe fakty
Ukraińska policja przeprowadziła kolejne czynności w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się okradaniem m.in. Polaków i Czechów. Organy ścigania udostępniły nagranie z akcji.
Na początku października ubiegłego roku na naszych łamach informowaliśmy o akcji ukraińskich organów ścigania przeciwko grupie przestępczej zajmującej się wykradaniem pieniędzy z kont Polaków, Czechów oraz obywateli innych państw UE.
Organizacja działała na Ukrainie od 2021 r. Jak ustalono, w jej skład wchodziło ponad 40 osób z różnych stron tego kraju. Wśród nich znajdowali się m.in. programiści, którzy tworzyli i zarządzali botami oraz prowadzili kampanie phishingowe.
Czytaj też
Kradzież pieniędzy z kont
Ukraińska policja wskazywała wówczas, że przestępcy znajdowali ofiary na platformach zakupowych, a następnie posługiwali się metodami socjotechniki w celu nakłonienia ich do klikania w linki. Sprawcom zależało na pozyskaniu danych i wypłacie środków z kont użytkowników.
Według śledztwa, obcokrajowcy zostali oszukani na łączną kwotę blisko 3 mln hrywien (ok. 353 tys. zł).
Czytaj też
Zatrzymano organizatorów
We wrześniu organy ścigania wkroczyły do akcji. Przeprowadzono 29 przeszukań; zabezpieczono m.in. dziesiątki sztuk sprzętu elektronicznego (laptopy, telefony) oraz karty bankowe.
W czynnościach brali udział funkcjonariusze czeskiej policji, którzy udali się za naszą wschodnią granicę. We wrześniu ubiegłego roku zatrzymano 8 osób: 3 organizatorów i 5 osób zaangażowanych w proceder.
Czytaj też
Policja kontynuuje śledztwo. Kolejna
Teraz ukraińska policja podzieliła się nowymi informacjami w sprawie. Przekazano, że 17 stycznia br. przeprowadzono 12 kolejnych przeszukań w obwodach kijowskim i dniepropietrowskim. Podobnie jak wcześniej, zabezpieczono elektronikę, dokumenty oraz karty SIM i bankowe.
Obecnie sąd zajmuje się rozpatrywaniem wniosku o zastosowanie środków zapobiegawczych dla uczestników przestępstwa, którzy zostali w ostatnim czasie zidentyfikowani przez organy ścigania.
Czytaj też
Film z policyjnej akcji
W komunikacie do sprawy czytamy, że w przypadku członków zorganizowanej grupy mówimy o kilku przestępstwach, w zależności od ich roli w procederze. Wymieniono tu oszustwo; tworzenie i zarządzanie organizacją przestępczą lub uczestnictwo w niej; nieuprawnioną ingerencję w system informatyczny.
Sprawcom grozi do 12 lat więzienia. Policja udostępniła nagranie z ostatnich czynności:
Czytaj też
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany