Reklama

Armia i Służby

Policja ostrzega przed atakami

cbzc policja
CBZC przewiduje wzrost liczby ataków w przyszłym roku.
Autor. CBZC/YouTube

Specjalistyczne biuro Policji spodziewa się wzrostu liczby ataku na polskie firmy, instytucje i obywateli. Funkcjonariusze już przygotowują się na nadchodzące wyzwania związane z m.in. prezydencją Polski w Radzie UE. 

Pod słowem „cyberprzestępczość” kryje się wiele czynów zakazanych. Mogą to być m.in. cyberataki prowadzone w celach zarobkowych lub oszustwa z użyciem kryptowalut. W Polsce nie brakuje tego typu nielegalnych działań, a ich zwalczaniem i ściganiem sprawców zajmuje się Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC) Policji. 

W przyszłym roku Biuro ma dysponować liczbą 1,8 tys. funkcjonariuszy. Przypomnijmy, że do jego zadań należą czynności operacyjne, dochodzeniowo-śledcze oraz prewencyjne

Czytaj też

Reklama

Trudny rok dla policji

Cyberpolicja ma pełne ręce roboty, ponieważ również tradycyjne przestępstwa mają coraz więcej wspólnego z cyber. Sprawcy wykorzystują przestrzeń wirtualną do różnych celów w ramach procederów. Przykładem może być pedofilia (m.in. nawiązanie kontaktu z nieletnim w sieci, udostępnianie materiałów pedofilskich).

Podkom. Marcin Zagróski z CBZC przyznaje na łamach naszego portalu, że mijający rok był „trudnym okresem” z perspektywy Biura

„Byliśmy zaangażowani w wiele spraw, które wynikały z przeprowadzanych ataków w szczególności ataków typu ransomware na różne podmioty, a także kradzieży danych wrażliwych” – tłumaczy funkcjonariusz.

Jeśli śledzicie CyberDefence24, na pewno pamiętacie incydenty w m.in. wrocławskim sanepidzie, gdzie doszło do wycieku danych pracowników i kontrahentów, czy cyberatak na krakowskie MPK, które walczyło o pełny powrót do normalności. A to tylko przykłady z ostatnich tygodni. Na przestrzeni roku było ich znacznie więcej, co pokazuje, iloma sprawami zajmuje się cyberpolicja. 

Czytaj też

Reklama

Współpraca ze szkołami i uczelniami

Pomimo rosnącej liczby incydentów w kraju, CBZC zaangażowało się w profilaktykę, realizując tym samym zadania z zakresu prewencji. 

„W 2024 r. podpisaliśmy wiele porozumień o współpracy ze szkołami i uczelniami wyższymi o profilach technicznych czy informatycznych” – mówi nam podkom. Marcin Zagróski.

Przykładem może zacieśnienie relacji z Zespołem Szkół Elektrycznych w Kielcach. Współpraca ma z założenia podnieść świadomość uczniów i nauczycieli w zakresie cyberzagrożeń. Ponadto, na podstawie porozumienia służba w cyberpolicji będzie popularyzowana wśród dzieci i młodzieży. 

Czytaj też

Reklama

Więcej funkcjonariuszy w CBZC

Ostatnie miesiące to także dalszy rozwój Biura. Jak informowaliśmy, w połowie października br. służyło w cyberpolicji 783 funkcjonariuszy. Na początku roku było ich 604, co oznacza, że w przeciągu 10 miesięcy (styczeń-październik) przybyło 179 osób. Przypomnijmy, że w 2025 r. liczba ta ma sięgnąć łącznie 1,8 policjantów.

Ale kwestia kadr to jedno. W rozmowie z naszym portalem podkom. Marcin Zagróski zwraca też uwagę naprzekształcanie komórek terenowych z wydziałów na zarządy

Czytaj też

Policja: wzrost ataków w przyszłym roku

1 stycznia 2025 r. rozpoczyna się prezydencja Polski w Radzie Unii Europejskiej. To ważny moment dla naszego kraju i co ważne, policja również szykuje się na to wydarzenie. „Przygotowujemy policjantów” – podkreśla komisarz, lecz nie zdradza dalszych szczegółów. 

Wskazuje jednak, że według CBZC w nadchodzącym roku najpewniej „nadal będziemy mieli do czynienia z atakami na różne instytucje. Sprawcy mogą także znacznie aktywniej sięgać po narzędzia sztucznej inteligencji, zwłaszcza w przypadku oszustw. Biuro nie wyklucza również pojawienia się nowych, zmodyfikowanych mechanizmów socjotechnicznych.

Prawdopodobnie będziemy obserwowali wzrost tych ataków w przyszłym roku, ale i w kolejnych latach. Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości będą obserwowali nowe trendy, mechanizmy i scenariusze wykorzystywane przez przestępców i z całą pewnością będziemy reagowali na pojawiające się zagrożenia w sieci.
Podkom. Marcin Zagróski, CBZC

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama