Reklama

Cyberbezpieczeństwo

Cyberatak na MPK Kraków. Powolny powrót do normalności

MPK Kraków atak hakerski
MPK w Krakowie powoli podnosi się po ataku hakerskim.
Autor. Andrzej Otrębski/Wikimedia Commons/CC4.0

Po blisko tygodniu od ataku hakerskiego krakowskie MPK zaczyna powoli wracać do normalności. Służby zabezpieczyły materiał dowodowy i zakończyły działania w infrastrukturze spółki. To dobra informacja dla pasażerów. 

We wtorek 3 grudnia br. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie (MPK Kraków) poinformowało za pośrednictwem mediów społecznościowych o „awarii informatycznego systemu sprzedażowego biletów”. 

Jak się okazało, był to efekt ataku hakerskiego na infrastrukturę spółki. Ma za nim stać „międzynarodowa grupa hakerska przeprowadzająca na zlecenie ataki na przedsiębiorstwa” – co wskazano w komunikacie do sprawy. 

Czytaj też

Reklama

To było ransomware?

Od razu pojawiły się sugestie, że MPK Kraków padło ofiarą ransomware, choć oficjalnie tego nie ujawniono. 

Incydent zgłoszono na policję, „odpowiednim służbom państwowym zajmującym się cyberbezpieczeństwem” oraz Prezesowi UODO ze względu na ryzyko kradzieży danych osobowych pasażerów i pracowników. 

Czytaj też

Utrudnienia dla pasażerów

Na skutek cyberataku pojawiły się problemy z biletami: znikały z aplikacji, a kupno papierowych w automatach okazywało się wielkim wyzwaniem. Dodatkowo padła strona przedsiębiorstwa i do dzisiaj jest niedostępna. 

Czytaj też

Powoli wraca normalność

Niemal tydzień po incydencie MPK Kraków powoli zaczyna się podnosić. Z oficjalnego konta spółki opublikowano wpis, w którym wskazano, że uruchomiono ponownie aplikacje do zakupu biletów okresowych mKKM i mKK oraz portal Elektroniczne Konto Pasażera

„Jednocześnie informujemy, że system może nie generować jeszcze potwierdzeń mailowych po zakupie biletów w mKKM i mKK dla niektórych domen pocztowych. Brak takiego potwierdzenia nie wpływa na cały proces zakupu. Warto jednak upewnić się, że zakupiony bilet widzimy w aplikacjach” – tłumaczy MPK Kraków. 

Czytaj też

Reklama

MPK Kraków szykuje się na kolejne ataki

Jak dodaje, prace na rzecz przywrócenia aplikacji ruszyły po tym, jak służby zakończyły swoje działania, w tym zabezpieczanie materiałów dowodowych. 

Spółka zdaje sobie sprawę, że „cyberprzestępcy mogą planować kolejne ataki”. „Dlatego obserwujemy wszystkie systemy” – deklaruje przedsiębiorstwo.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na:[email protected].

Reklama
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama