Reklama

Armia i Służby

Policja ściga patostreamerów. Rośnie liczba interwencji

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 18 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej, podszywającej się pod bankowców.
Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymało 18 osób, które działały w zorganizowanej grupie przestępczej, podszywającej się pod bankowców.
Autor. CBZC/ oficjalna strona policja.pl

Patostreaming to groźne zjawisko, o którym politycy mówią w ostatnim czasie coraz więcej. „Do chwili obecnej policjanci zrealizowali już ponad 2,6 tys. czynności w zakresie ratowania życia i zdrowia osób. Wśród tych spraw występują takie, gdzie podłożem jest znęcanie się przez inne osoby” - przekazała nam cyberpolicja.

Rząd zapowiedział przepisy dotyczące lepszej weryfikacji wieku w dostępie najmłodszych do nielegalnych treści czy przeznaczonych do osób dorosłych. Najwyższy czas, bo praktyka pokazuje, że najmłodsi korzystają z platform społecznościowych nawet mimo tego, że nie skończyli 13. roku życia.

Dodatkowo takie zjawiska jak patostreaming czy gale freak-fight to już „codzienność” dla nastolatków, którzy śledzą niechlubną aktywność niektórych influencerów.

Trzeba jednocześnie zaznaczyć, że obecnie patostreaming nie jest ściśle uregulowany w żadnej ustawie. O tym, czy jego definicja znajdzie się w zapowiadanym projekcie Ministerstwa Cyfryzacji, przekonamy się zapewne w połowie grudnia. W wywiadzie z naszym serwisem wiceminister Michał Gramatyka mówił, że „w ustawie nie definiują pornografii ani patostreamingu, posługują się przepisami, które określają poziom szkodliwości treści wobec dzieci”.

Czytaj też

Reklama

Cyberpolicja: ponad 2,6 tys. interwencji

Zapytaliśmy cyberpolicję, jak z jej punktu widzenia wygląda walka z patologicznymi zachowaniami transmitowanymi w sieci. Podkom. Marcin Zagórski z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zaznacza, że wszelkie zachowania niezgodne z prawem, które są transmitowane w sieci popełniane są realnie i ściganie tych przestępstw pozostaje w kompetencji danej jednostki Policji, w zależności od miejsca popełnienia.

„Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości wspiera w zakresie ustalenia okoliczności danego czynu funkcjonariuszy z innych komend” - podkreśla w odpowiedzi dla CyberDefence24.pl.

Jak dodaje, jednym z zadań realizowanych przez policjantów Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości jest reagowanie w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

„W tym zakresie współpracujemy z wieloma instytucjami, które działają na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Podmioty te przekazują nam informacje w każdym przypadku, kiedy dowiedzą się, że zdrowie lub życie młodego człowieka jest zagrożone. Do chwili obecnej policjanci zrealizowali już ponad 2,6 tys. czynności w zakresie ratowania życia i zdrowia osób. Wśród tych spraw występują takie, gdzie podłożem jest znęcanie się przez inne osoby. Nie dysponujemy szczegółową statystyką jak duża może być to liczba” - usłyszeliśmy.

Dla porównania, rok temu cyberpolicja przekazała nam, że policjanci Sekcji Obsługi Całodobowej CBZC podjęło w 2023 roku ponad 2 tys. takich działań (dane do 24.11.2023).

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama